5 żywiołów: Megatrendy miejskie

Innovations

W dniach 19-20 kwietnia 2018 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (Sala Miedziana) odbyła się szósta edycja konferencji „Pięć żywiołów” organizowana przez IBRKK-PIB oraz Fundację „Instytut Mikromakro”. W tym roku hasłem przewodnim spotkania były Megatrendy Miejskie.

Jednym z zagadnień, które poruszyliśmy, były miasta w 5D, umiejscowione pomiędzy światem realnym a cyfrowym. Miasta prężne, dotąd odporne na przeciwności losu (resilient cities), zderzają się właśnie z megatrendami technologicznymi, które przeorają przestrzeń miejską w przeciągu dekady począwszy od elektromobilności i gospodarki zeroemisyjnej, poprzez drony, roboty oraz internet rzeczy aż po big data i blockchain. Mogą się przed nimi bronić i… polec lub je twórczo wykorzystać do zmian swojej struktury społecznej, gospodarczej czy przestrzennej. Megatrendy unaoczniają przy tym wielowymiarową strukturę miasta utkaną z fizycznych i cyfrowych nici. Jak się w niej nie pogubić?

Ponadto zastanawialiśmy się nad planem zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego współistnienie w przestrzeni miejskiej dronów, pojazdów elektrycznych, auto-robotów i statków-robotów. Przyjrzeliśmy się strategii rozwoju Krakowa do 2030 r., stawiającej nacisk na ideę miasta inteligentnego, czyli wspierającego te zasoby rozwojowe, którymi miasto jest w stanie konkurować o nowe inwestycje oraz mieszkańców. Rozmawialiśmy także o tym, czego możemy się dowiedzieć o mieście dzięki wizualizacji danych.

Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy zajął się również tematem elektromobilności i rozwoju pojazdów autonomicznych.

Szczegółowy program konferencji są dostępne na stronie 5zywiolow.pl.

Zapraszamy do wydarzenia na Facebooku.

Poniżej publikujemy galerię zdjęć oraz materiały wideo z konferencji:

 

Opracowanie produkcji współfinansowane ze środków budżetu państwa.

Skip to content