Drony w mieście. Konsultacje U-Space

Industry 4.0

4 kwietnia 2018 roku w Hotelu Galaxy w Krakowie odbyło się forum “Drony w mieście. Konsultacje U-Space”. Jego organizatorami byli IBRKK-PIB i Fundacja Instytut Mikromakro pod egidą Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Ideą konferencji było zapoznanie jak największej grupy samorządowców i przedsiębiorców z koncepcją U-Space. Na początku nowej kadencji samorządu w 2019 r. zarządzanie przestrzenią powietrzną do 150 metrów stanie się nowym zadaniem własnym. JST winny przeanalizować swoje strategie smart cities, plany zagospodarowanie przestrzennego oraz zasoby geoinformacyjne, by podołać temu zadaniu. Jednocześnie już dzisiaj przedsiębiorcy wespół z samorządowcami testują nowe modele ekonomiczne wykorzystania dronów w mieście. To dobra okazja, by wymienić się informacjami.

Staramy się na bieżąco badać rynek dronów. Z naszych analiz wynika, że ma on dużą przyszłość i dlatego podejmujemy się wyzwań związanych z jego animowaniem – powiedziała na otwarciu forum mgr Anna Wolska, zastępca dyrektora IBRKK-PIB. Rozwój rynku dronów jest również głównym celem programu Żwirko i Wigura, flagowej inicjatywy Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak opowiedziała Małgorzata Darowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, jej głównymi produktami mają być centra kompetencji i poligony testowe, a także usługi i produkty specjalistyczne, które usprawnią digitalizację przestrzeni powietrznej.

Koncepcję U-Space szczegółowo przybliżył Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jej fundamentem jest nowy system zarządzania ruchem przy użyciu dronów, który będzie jednocześnie zautomatyzowany oraz bezpieczny. Bezzałogowe statki powietrzne mogą być wykorzystywane nie tylko do fotografii – gdzie są powszechnie używane już dziś – lecz także m.in. przy monitoringu przyrodniczym, akcjach ratowniczych, patrolach czy ocenie konstrukcji obiektów budowlanych. Ostatecznie U-Space ma się przyczynić do wykształcenia zupełnie nowego sektora gospodarki.

Z nowymi technologiami wiąże się też jednak ryzyko i nowe wyzwania. Niektóre z nich przedstawił Maciej Włodarczyk z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, prezentując jednocześnie bezpieczny system do zarządzania ruchem dronów UTM, który ma funkcjonować na podobnych zasadach, co dzisiejsze systemy ATM. Zadaniem krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie zapewnienie odpowiedniego zaplecza, które zezwoli na rejestrację, identyfikację elektroniczną oraz geofencing.

Głównym organizatorem spotkania był Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy (IBRKK-PIB) w ramach popularyzacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przy współpracy Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych (PISB) i Fundacji Instytutu Mikromakro (FIM). Pełny regulamin konferencji jest dostępny tutaj.

Zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji:

Opracowanie produkcji współfinansowane ze środków budżetu państwa.

 

Program

9.30   Początek rejestracji, networking
10.00 Rozpoczęcie forum
dr Bogusław Bławat, dyrektor IBRKK-PIB; Sławomir Kosieliński, prezes zarządu FIM; Dariusz Werschner prezes zarządu PISB / Pentacomp S.A.

10.10 Sesja I: Lecą czy nie lecą?
 
Program Żwirko i Wigura. Obszary testowe
Małgorzata Darowska, Polski Fundusz Rozwoju

Kierunek U-Space
Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, Urząd Lotnictwa Cywilnego

Drony w polskiej przestrzeni powietrznej – wyzwania w kontekście UTM / U-Space.
Maciej Włodarczyk, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Polityka JST wobec dronów
Piotr Rutkowski, wiceprezes FIM, mec. Maciej Zych, Wardyński i Wspólnicy (pobierz prezentację)

Miasto DroneReady
Dariusz Werschner, prezes zarządu PISB / Pentacomp S.A. (pobierz prezentację)

11.40 Przerwa kawowa
12.00 Sesja II: Przykłady zastosowań
Jak badać jakość powietrza zgodnie z prawem lotniczym 
Michał Zawadzak, redaktor naczelny magazynu Świat Dronów (pobierz prezentację)

Fotogrametria niskopułapowa wspomaga rozwój miast
Mariusz Kacprzak, kierownik Zakładu Teledetekcji w Instytucie Lotnictwa 

Pozycjonowanie satelitarne, przestrzeń powietrzna i zdatność do lotu – czyli problemy “dronowe” w badaniach i testach.
Andrzej Fellner, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, Radosław Fellner RPAS TEAM. (pobierz prezentację)

Termowizja w mieście
Paweł Woźniak, prezes zarządu uAvionics

Ratownictwo górskie
Vadym Melnyk, prezes zarządu Cervi Robotics (pobierz prezentację)

Weryfikacja zagospodarowania działek pod względem poboru podatków
Mariusz Naumienko, prezes zarządu IWING

Dyskusja i podsumowanie, prowadzi Piotr Rutkowski, Fundacja Instytut Mikromakro

15.00 Zakończenie forum. Obiad.
Skip to content