
Opublikowano: 06/05/2019
GovTech, czyli innowacyjne rozwiązania na użytek administracji publicznej, należą do perspektywicznych i atrakcyjnych dla firm obszarów gospodarczych – ich wartość w Europie wzrośnie trzykrotnie do 2025 r. To dane wynikające z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o potencjale rynku GovTech w Polsce.
Tradycyjny model zamówień́ publicznych nie zawsze sprawdza się przy zakupie nowych technologii. W wielu krajach następuje monopolizacja technologicznych zamówień́ przez wielkie korporacje. Skutkiem malejącej konkurencyjności jest nie tylko wzrost cen poszukiwanych rozwiązań́, ale i postępujące trudności z otrzymaniem produktów technologicznych odpowiadających jednostkom publicznym.
Odpowiedzią na straty wynikające z nieefektywnej realizacji zamówień́ publicznych jest obserwowany w wielu krajach rozwiniętych rozkwit inicjatyw GovTech. Światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart jest prawie 400 mld USD. Tylko w Polsce w 2017 roku zrealizowano ich ponad 2 tysiące – to kropla w morzu potrzeb nowoczesnej administracji. Już dziś europejskie wydatki na GovTech wynoszą prawie 25 mld USD, a do 2025 r ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o świecie nowych technologii w służbie administracji i obywateli.
Wiele państw przyjmuje rozwiązania usprawniające proces zamówień publicznych w zakresie ICT, które skutkują poprawą efektywności procedur. Kluczowe wydaje się odejście od zamówień publicznych opartych na metodyce kaskadowej (waterfall) na rzecz konkursów opartych na metodykach zwinnych (agile). Powodzenie projektu z zakresu ICT realizowanego przy ich wykorzystaniu jest bowiem trzykrotnie częstsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych procedur (odpowiednio 14 proc. i 42 proc.).
Dzięki podejściu, które nie zakłada tworzenia nowych przepisów, lecz dostosowywanie ich do realiów szybko rozwijającego się świata, Polska ma szansę wyraźnie zaistnieć na govtechowej mapie świata. Rozwiązanie, które ponad 20 krotnie zwiększa udział MŚP, startupów i innowatorów technologicznych w zamówieniach publicznych zainteresowało dotychczas 20 krajów, z którymi zespół GovTech Polska nawiązał partnerstwa.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 roku. Obszary badawcze Polskiego Instytutu Ekonomicznego to przede wszystkim handel zagraniczny, makroekonomia, energetyka i gospodarka cyfrowa oraz analizy strategiczne dotyczące kluczowych obszarów życia społecznego i publicznego Polski. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.
Kontakt dla mediów:
Andrzej Kubisiak
Kierownik Zespołu Komunikacji
tel. 48 512 176 030
Kategoria: Komunikaty prasowe / Pozostałe / Raporty / Raporty 2019