Sieć internetowa w Polsce wytrzymała lockdown lepiej niż w większości krajów europejskich

Press releases  Publications  Important  Analizy

W trzy tygodnie od rozpoczęcia procesu odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się na poziomie 30 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii – to znacznie wyżej niż średni wzrost ruchu w Europie.

Rośnie dysproporcja w zakresie wyceny spółek technologicznych w stosunku do tych z innych sektorów. Indeks WIG Tech przebił nawet dotychczasowy rekord z lutego, podczas gdy giełdy w Niemczech, Francji i USA wciąż nie wróciły do stanu przed marcowym tąpnięciem – piszą autorzy drugiego wydania „Monitoringu Gospodarki Cyfrowej” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pierwszy weekend po majówce charakteryzował się najmniejszym ruchem w sieci od początku pandemii, ze wzrostem o mniej niż 10% w stosunku do stycznia i lutego. Z kolei w weekend 16-17 maja odnotowano najwyższy poziom ruchu, przewyższający o 40% ruch ze stycznia i lutego. Tak duże zmiany z tygodnia na tydzień mogą być efektem pojedynczych zdarzeń – jak więcej wyjść z domu do galerii handlowych czy, z drugiej strony, duże zainteresowanie premierami filmowymi czy udostępnianą za darmo rozrywką. Porównując nasz kraj z Europą, gdzie po 18 proc. wzroście w marcu, na koniec pierwszej dekady maja wzrost ruchu w sieci wynosił już tylko 11 proc. w relacji do końcówki lutego, można zauważyć, że Polacy są wciąż bardziej intensywnie zanurzeni rzeczywistości cyfrowej niż ich europejscy koledzytwierdzi Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej.

Polska sieć odporna na koronawirusa

Kiedy w marcu kolejne europejskie kraje wprowadzały surowe ograniczenia dotyczące aktywności gospodarczej oraz przemieszczania się ludności, rosła obawa że internet „padnie”, a Komisja Europejska wymusiła na największych serwisach obniżenie jakości streamingu. Wprawdzie czarne scenariusze się nie spełniły, to jednak w niektórych krajach prędkość transferu danych spadała o ponad 10 proc. (Niemcy, Francja), a najwyższy spadek odnotowano we Włoszech, 14,6% w ostatnim tygodniu marca.

Bardzo dobrze radziły sobie z kolei Austria, Czechy i Szwecja, które notowały minimalne spadki lub nawet nie notowały ich w ogóle. Na tym tle Polska prezentuje się dobrze, bo nawet największy spadek prędkości, odnotowany w tygodniu po Świętach Wielkiej Nocy, wyniósł zaledwie 6,9 proc. Obecnie największe spowolnienie prędkości transferu w krajach UE obserwowane jest w Niemczech i wynosi ok. 11 proc.

Spółki technologiczne wciąż prymusami giełdowymi

Indeksy skupiające spółki technologiczne wciąż przewyższają indeksy grupujące największe spółki na krajowych parkietach jeśli chodzi o porównanie z tegorocznymi szczytami. W Polsce to zjawisko jest szczególnie wyraźne, gdyż różnica w odrabianiu marcowych strat wynosi ponad 30 proc. na korzyść spółek z WIG Tech. WIG Tech jako jedyny z analizowanych przez nas indeksów osiągnął wartości przekraczające te osiągnięte podczas szczytu w I kwartale. Inaczej ma się sytuacja w innych krajach: we Francji CAC Tech osiągnął poziom ponad 80% swoich maksymalnych wartości, podobnie jest w Indiach, nieco lepiej w Niemczech, gdzie ten poziom wynosi 94%,

Szybkie odbicie spółek technologicznych na warszawskiej giełdzie jest zjawiskiem wartym odnotowania. Znaczącą rolę odgrywa w tym na pewno spółka CD Projekt, której kapitalizacja 19 maja była wyższa niż francuskiego giganta Ubisoft. Bardzo wysokie wyceny spółek gamingowych mogą być jednak również zwiastunem bańki spekulacyjnej w tym segmencie rynku mówi Filip Leśniewicz z zespołu gospodarki cyfrowej PIE.

Już nie kupujemy bułek przez internet? Zakupy wychodzą z lockdownu

Analiza trendów pokazuje utrzymujące się wysokie zainteresowanie narzędziami do komunikacji i edukacji, nieznacznie zwiększone zainteresowanie narzędziami do rozrywki oraz powoli wracające do stanu sprzed pandemii zainteresowanie kwestiami handlu i gastronomii na wynos.

Zainteresowanie hasłami „zakupy online”, „z dostawą” i „z dowozem” wróciło do poziomu sprzed pandemii już na początku maja, utrzymuje się natomiast wyższa popularność wyszukiwań „sklep online” oraz „na wynos”. Może mieć to związek z odmrożeniem większości handlu, oraz większymi możliwościami wychodzenia z domu – dzięki czemu można było zrezygnować z dostawy jedzenia do domu i pójść odebrać je przygotowane „na wynos” wyjaśnia Jacek Grzeszak, analityk z zespołu gospodarki cyfrowej.

Przyglądając się popularności wyszukiwań poszczególnych narzędzi do wideokonferencji, można wychwycić pewne prawidłowości. Nie licząc Skype, wyszukiwanie pozostałych aplikacji charakteryzuje się zmiennością między dniami roboczymi a weekendami. Pierwsze miejsce jeżeli chodzi o zainteresowanie narzędziami do telekonferecji zajmuje w Polsce Microsoft Teams, wyprzedzając Zoom. Ta druga aplikacja notuje jednak systematyczy spadek popularności, po ogromnym zainteresowaniu na przełomie marca i kwietnia. Wpływ na to mogły mieć liczne doniesienia o zjawisku „zoombombingu”, czyli wrogiego przejmowania konferencji, związanego z niewłaściwymi ustawieniami prywatności spotkań.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 roku. Obszary badawcze Polskiego Instytutu Ekonomicznego to przede wszystkim handel zagraniczny, makroekonomia, energetyka i gospodarka cyfrowa oraz analizy strategiczne dotyczące kluczowych obszarów życia społecznego i publicznego Polski. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

 

Kontakt dla mediów:
Agata Kołodziej
Kierownik Zespołu Komunikacji
agata.kolodziej@pie.net.pl
tel. 727 427 918

Skip to content