MIK: Lepsze nastroje przedsiębiorców pod koniec roku
Opublikowano: 11/12/2024
W grudniu MIK wzrósł m/m o 2,8 pkt. do poziomu 100,5 pkt. Od czerwca br. MIK był poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznaczało utrzymującą się wśród przedsiębiorców przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi. Grudniowa wartość jest o 1,5 pkt. niższa niż najwyższa w br. wartość MIK odnotowana w lutym (102,0 pkt.) i o 3,7 pkt. wyższa niż najniższa wartość (96,8 pkt.) odnotowana w lipcu. W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem grudniowym (99,9 pkt.), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych wśród przedsiębiorców, obecny poziom MIK jest wyższy r/r o 0,6 pkt. i wskazuje na przewagę nastrojów pozytywnych.
O wyniku MIK w grudniowym odczycie zadecydowały pozytywne zmiany w trzech komponentach: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa. Odczyty dla nich są powyżej poziomu neutralnego.

Poprawiła się płynność finansowa i przedsiębiorcy myślą o zwiększeniu zatrudnienia
W grudniowych odczytach MIK odnotowaliśmy pozytywne zmiany m/m dla zatrudnienia i płynności finansowej. Wartości wskaźników dla obu komponentów są powyżej poziomu neutralnego. W komponencie zatrudnienie jest to najwyższa wartość wskaźnika w br. (106,8 pkt.; wzrost m/m o 7,3 pkt.). Wartość wskaźnika dla płynności finansowej wzrosła m/m o 4,4 pkt. do poziomu 116,9 pkt. i jest wyższa o 2,4 pkt. niż ubiegłoroczny odczyt grudniowy (114,5 pkt.). Pozytywne zmiany we wskaźnikach zatrudnienie oraz płynność finansowa potwierdzają korzystną sytuację ekonomiczną badanych przedsiębiorstw i ich gotowość do zwiększania zatrudnienia. Wartość komponentu wynagrodzenia przez cały 2024 r. utrzymuje się powyżej poziomu neutralnego, ale w grudniowym odczycie spadła m/m o 3,3 pkt., do poziomu 112,1 pkt., i jest to najniższa w br. wartość tego wskaźnika.
„Po sześciu gorszych miesiącach, grudniowy MIK obrazuje nieznaczną przewagę nastrojów pozytywnych nad negatywnymi wśród przedsiębiorstw. Na wzrost wskaźnika MIK wpłynęły przede wszystkim dobre wyniki dla komponentów związanych z rynkiem pracy i płynnością finansową przedsiębiorstw. Wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży i nowych zamówień pozostają nadal poniżej poziomu neutralnego, co oznacza, że więcej firm odnotowuje spadki niż wzrosty m/m, zarówno po stronie podaży, jak i popytu na swoje produkty lub usługi.” – zauważa dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego.

Mniej firm skarży się na bariery w prowadzeniu biznesu
W grudniu główną barierą utrudniającą firmom działalność pozostawały koszty pracownicze (69 proc.; spadek m/m o 1 pkt. proc.). W tym miesiącu zmniejszyła się liczba wskazań na uciążliwość wszystkich barier. Nieco mniej firm skarżyło się na rosnące ceny energii (58 proc.; spadek m/m o 1 pkt. proc.) i niepewność sytuacji gospodarczej (54 proc.; spadek m/m o 6 pkt. proc.), czyli pozostałe główne bariery działalności. Mniej firm narzekało też na niedostępność pracowników (45 proc.; spadek m/m o 4 pkt. proc.), zatory płatnicze (42 proc.; spadek m/m o 2 pkt. proc.), rosnące koszty finansowania (28 proc.; spadek m/m o 2 pkt. proc.) i niedostępność produktów (16 proc.; spadek m/m o 2 pkt. proc.).

„Wzrostowi MIK towarzyszy spadek udziału przedsiębiorstw skarżących się na bariery silnie utrudniające prowadzenie biznesu. W szczególności zmniejszył się (z 60 proc. do 54 proc.) udział firm wskazujących na niepewność sytuacji gospodarczej. Koszty pracownicze nadal najsilniej utrudniają działalność przedsiębiorstwom, ale w kolejnych trzech miesiącach 28 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń. Ma to związek z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2025 r., jednak udział firm planujących obecnie podwyżki nie jest tak duży jak rok temu (44 proc.), gdy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia była o wiele bardziej znacząca. Mimo wysokich kosztów pracowniczych, obserwujemy większą chęć do zatrudniania nowych pracowników” – dodaje dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego.
***
Nota metodologiczna
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK obliczamy na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think-tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa, ekonomia behawioralna oraz zrównoważony rozwój. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.
Kontakt dla mediów:
Ewa Balicka-Sawiak
Rzecznik Prasowy
T: +48 727 427 918
E: ewa.balicka@pie.net.pl