Polski Instytut Ekonomiczny na Europejskim Forum Nowych Idei 2018

Opublikowano: 02/10/2018
Piotr Arak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, poprowadził panel „Wojny handlowe w XXI wieku – kto zyska, kto straci?” podczas VIII edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbyła się w dniach 26-28 września 2018 roku.
W dyskusji wzięli udział:
- Andrzej Lubowski, ekonomista, pisarz i komentator
- Sean McGuire, dyrektor biura Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) w Brukseli
- Olaf Osica, dyrektor projektu „Rynki zagraniczne”, PTWP S.A.
- Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii
- Luisa Santos, dyrektor ds. międzynarodowych, BusinessEurope
Jeden z głównych problemów poruszonych przez panelistów stanowiło bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obliczu narastających konfliktów handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Wydawać by się mogło, że z krajowej perspektywy są to odległe zagrożenia, a cła nakładane przez USA nie wpłyną w znaczący sposób ani na wartość polskiego eksportu stali, ani aluminium.
Znacznie poważniejszym problemem dla Polski jest jednak spór celny Brukseli z Waszyngtonem o sektor motoryzacyjny. Jeśli amerykański rząd obłoży import produktów przemysłu motoryzacyjnego zapowiadanym 25-procentowym cłem, poważnie ucierpią na tym gospodarki Słowacji, Węgier, a także Niemiec i Meksyku. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego straty w Polsce wyniosłyby z tego tytułu ok. 115 mln dolarów w skali roku, co przełożyłoby się na 0,5-procentowy spadek eksportu motoryzacyjnego w całej Unii Europejskiej.
W następnej kolejności atak Stanów Zjednoczonych na przemysł samochodowy może dotkliwie zachwiać gospodarką Chin, będących dziś największym eksporterem i drugim największym importerem na świecie. Zgodnie z wyliczeniami Credit Suisse chiński wkład we wzrost światowego PKB na przestrzeni ostatnich pięciu lat wyniósł 36%. Jeśli teraz zostałby w najmniejszym stopniu zahamowany, odbije się to na całym świecie, także na USA. Chiny zaś czekałaby powtórka błędów gospodarczych z połowy XX wieku.
Zapraszamy do galerii zdjęć z panelu: