Polski Instytut Ekonomiczny na konferencji European funds in support of responsible development

Opublikowano: 29/11/2018

Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wziął udział w konferencji, która odbyła się 28 listopada 2018 roku w Brukseli.

Głównym zadaniem konferencji była próba zastanowienia się nad zmianami zachodzącymi w europejskiej ekonomii przez ostatnie dwie dekady oraz jej niedoskonałościami, które obnażył światowy kryzys gospodarczy z 2008 roku. Podczas gdy niektóre państwa strefy euro wciąż zmagają się z wysokim bezrobociem, dla odmiany nowe kraje członkowskie EŚW notują wzrosty i cały czas doganiają Zachód.

Polska nie odstaje od nich pod względem opracowywania nowych planów gospodarczych, na co dowodem jest wdrażanie założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zaprezentował w trakcie panelu „Responsible development” obecne trendy możliwe do zaobserwowania na poziomie lokalnym, a także szereg rozwiązań przygotowanych przez UE. Zdaniem ministra polityka spójności pozostaje bardzo ważnym narzędziem, które będzie pomagać krajom EŚW w rozwoju jeszcze po 2020 roku.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak przedstawił podczas panelu „Economic development” największe wyzwania, z jakimi będą musiały się zmierzyć państwa strefy euro do 2030 roku i filary, na których UE mogłaby oprzeć potencjalny plan gospodarczy na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W dyskusji wzięli również udział Cinzia Alcidi (Centre for European Policy Studies), Michael A. Landesmann (Vienna Institute for International Economics Studies) oraz Carlos Piñerua z Banku Światowego.

Kategoria:

For privacy reasons Twitter needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę