Unijna taksonomia pomoże Polsce zbudować energetykę jądrową

Opublikowano: 06/07/2022

6 lipca Parlament Europejski w głosowaniu zdecydował o przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej włączającej energię gazową i jądrową do taksonomii. Oznacza to, że będą one mogły liczyć na finansowanie z UE jako zrównoważone środowiskowo. Decyzja jest kluczowa dla budowania suwerenności energetycznej Polski – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Strategia energetyczna Polski zakłada budowanie nowych mocy w energetyce jądrowej i gazowej. Decyzja Parlamentu Europejskiego pomoże zrealizować plan odchodzenia od węgla na rzecz innych źródeł energii i utorować drogę do ich finansowania w najbliższych latach.

„W obecnie procedowanej propozycji taksonomii uwzględniono atom i gaz jako paliwa przejściowe. Jest to efekt współpracy Niemiec, chcących utrzymać gaz, z Francją, popierającą energetykę jądrową. Agresja Rosji na Ukrainę zmusiła państwa do szukania alternatywnych źródeł dostaw gazu. Energetyka jądrowa jest natomiast rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo energetyczne i zeroemisyjnym źródłem energii, które nie generuje kosztów opłat za CO2 tak jak węgiel. Odmowa przystępnego finansowania dla inwestycji jądrowych spowodowałaby wyższe rachunki za energię dla wszystkich Europejczyków” – uważa Maciej Miniszewski, starszy analityk zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę