Akcja kredytowa dla firm pozostaje słaba
22/10/2024
Dane o podaży pieniądza wskazują na słabe inwestycje firm. Badania koniunktury pozostawiają małą przestrzeń dla poprawy. Bezpiecznie prezentuje się natomiast sytuacja gospodarstw domowych.
Tempo wzrostu podaży pieniądza M3 spadło we wrześniu z 7,8 do 6,5%. Szczegółowe dane z sierpnia wskazują na słabą aktywność kredytową wśród przedsiębiorstw – wśród większych firm wolumen dalej był o 2% większy niż przed rokiem, co nie kompensuje inflacji. Zdecydowaną zapaść widzimy wśród mikroprzedsiębiorstw – w tym wypadku akcja kredytowa jest o prawie 20% słabsza niż rok temu.
Perspektywy na kolejne miesiące dalej będą słabe. Według badania Szybki Monitoring NBP od 2022 r. tylko 20% przedsiębiorstw deklaruje chęć finansowania się z wykorzystaniem kredytu bankowego. To najniższe wyniki w historii badania. W obliczu niepewności firmy raczej decydują się wolniej realizować inwestycje, częściej wspomagając się własnymi nakładami.
Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja konsumencka. Gospodarstwa domowa dalej powiększają depozyty, przy czym głównie są to krótkoterminowe lokaty i środki na kontach bieżących – tempo wzrostu sięga 10%. Wzrost oszczędności długoterminowych jest zdecydowanie słabszy (3,5%). Przyśpieszenie aktywności gospodarczej w niewielkim stopniu przekłada się na aktywność kredytową – tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych wciąż wynosi ok. 3,5%.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365