Bez obniżek stóp procentowych
04/09/2024
Na wrześniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Argumentem za decyzją jest okresowe odbicie inflacji. Luzowanie polityki pieniężnej nastąpi dopiero w 2025 roku.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi 5,75% – te pozostają na niezmienionym poziomie od jedenastu miesięcy. Obecnie poziom głównej stopy NBP jest nieznacznie niższy niż na Węgrzech (6,75%) natomiast wyższy niż w Czechach (4,5%) czy strefie euro (4,25).
Polityka pieniężna wciąż pozostaje restrykcyjna. Przesłanką do braku obniżek w ocenie rady jest obecnie odbicie inflacji, w sierpniu wskaźnik kształtował się na poziomie 4,3%. Dodatkowym argumentem jest niepewność związana z cenami energii, które najpewniej ponownie podbiją wskaźnik na początku roku. W II połowie 2025 roku inflacja ma ponownie spadać. Według lipcowej projekcji NBP w III kwartale ma zejść z 6,1% do 4,4%, co stworzy warunki do złagodzenia polityki pieniężnej.
Spodziewamy się, że pierwsze cięcia stóp nastąpią w lipcu 2025 roku. Taki scenariusz potwierdzają również obecne wyceny rynkowe. Przy spadającej inflacji realny poziom stóp procentowych pozostanie znacząco dodatni, co oznacza, że tak wysoki poziom nominalnych stóp nie będzie już konieczny do utrzymania stabilności cen. Oprócz niższych odczytów inflacji, kluczowe znaczenie będą miały także cięcia stóp dokonywane przez Fed i EBC oraz umacnianie się złotego, co może nawet przyspieszyć decyzję RPP, zwłaszcza w przypadku znacznej aprecjacji polskiej waluty.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748