Ceny stabilne przez ostatnie 3 miesiące
14/08/2023
Przez ostatnie 3 miesiące przeciętne tempo wzrostu cen było zbliżone do zera. Szybko drożały usługi, a niewiele towary. Taka struktura utrzyma się przez kolejne miesiące, a inflacja wciąż będzie wysoka.
Inflacja obniżyła się w lipcu do 10,8%. Dane GUS wskazują, że ceny spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, po raz pierwszy od lutego 2022 r. Niemniej struktura zmian jest bardzo zróżnicowana między produktami. Wciąż bardzo mocno drożeją usługi, główną przyczyną braku zmian CPI w ostatnim kwartale jest spadek cen odzieży oraz transportu.
Niemniej spadki cen transportu kończą się – od lipca cena baryłki ropy Brent wzrosła z 79 do 87 USD. Dlatego inflacja w sierpniu obniży się nieznacznie. Paliwa podwyższą CPI pomimo wakacyjnych promocji. Należy pamiętać, że dane GUS nie będą uwzględniać tych obniżek cen w obliczeniach ze względu na limit tankowania oraz wymogi dotyczące posiadania aplikacji. Takie procedury statystyczne działały analogicznie przy poprzednich promocjach.
W kolejnych kwartałach tanieć będą głównie towary przemysłowe. Większość firm przemysłowych w UE raportuje spadek kosztów produkcji w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce skala obniżek jest 2-ga najwyższa w Europie, po Grecji. W efekcie powszechność inflacji w gospodarce wyraźnie osłabnie. Równocześnie wciąż w szybkim tempie drożeć będą ceny usług.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Analityk – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365