Europejska Wspólnota Polityczna mogłaby tworzyć nawet ¼ światowego PKB

Opublikowano: 08/08/2023

Francuski projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP), obejmującej państwa UE oraz 17 innych krajów Europy i Eurazji, bez Rosji, ma duży potencjał polityczny i ekonomiczny. Udział gospodarek EWP w światowym PKB wyniósłby 23,5 proc. Obszar ten zamieszkuje obecnie 689,5 mln ludzi, co stanowi 8,7 proc. ludności świata. PKB per capita państw spoza UE, które miałyby wejść w skład EWP, wynosi 88,8 proc. średniej unijnej. Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Europejska Wspólnota Polityczna. Geopolityka, cywilizacja i francuski pomysł na przyszłość Unii Europejskiej” analizuje francuską ideę geopolitycznego i cywilizacyjnego otwarcia UE na inne kraje.

Projekt cywilizacyjny, a nie tylko geopolityczny

Praktyczny aspekt inicjatywy to obecnie przede wszystkim bezpieczeństwo, infrastruktura i stabilne dostawy energii, jednak długofalowo przyniesie ona zmiany cywilizacyjne.

„Jeśli EWP ma być nie tylko stworzoną ad hoc wspólnotą geopolityczną, ale podtrzymującą i promującą określone ramy kulturowe wspólnotą cywilizacyjną, to musi zainwestować w soft power w ten sposób, by nie tylko infrastruktury, ale też kultury państw stowarzyszonych miały możliwość konwergencji. W XXI w. widać bowiem wyraźnie, że dla stabilności społecznej Europy infrastrukturą krytyczną jest właśnie także kultura. Oczywiście nie chodzi tu o ujednolicanie kultur przy pomocy polityki, ale o poszukiwanie takiej dynamiki między różnorodnością a jednością, która będzie w stanie zapewnić dobrobyt, stabilność i pokój” – uważa Grzegorz Lewicki.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

Kontakt dla mediów:
Ewa Balicka-Sawiak
Rzecznik Prasowy
T: +48 727 427 918
E: ewa.balicka@pie.net.pl