Fed rozpoczyna cykl obniżek stóp procentowych

18/09/2024

Amerykański bank centralny rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej. Członkowie FOMC przewidują, że do końca roku stopy procentowe spadną jeszcze o 50 pb.

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 50 pb. Obecnie główna stopa Fed oscyluje w przedziale 4,75–5,00%. Bank utrzymywał ją od lipca 2023 roku. Decyzja oznacza początek łagodzenia polityki monetarnej – to odpowiedź na sygnały spowolnienia na rynku pracy oraz spowolnienie inflacji.

Fed będzie kontynuował luzowanie polityki pieniężnej w listopadzie. Mediana projekcji członków FOMC sugeruje, że do końca roku stopa główna znajdzie się w przedziale 4,25–4,5%, co oznacza łącznie redukcję o kolejne 50 pb względem obecnego poziomu. Cykl łagodzenia wejdzie w kulminacyjny moment w 2025 r. – członkowie FOMC uważają, że stopy powinny zmierzać docelowo do 2,9%

Decyzje o obniżkach uzasadnione są spadającą inflacją i słabymi danymi z rynku pracy. W sierpniu inflacja CPI zmniejszyła się z 2,9% do 2,5%. To najniższy poziom od lutego 2021 roku. Niemniej inflacja bazowa utrzymuje się na poziomie 3,2%, zaś ceny usług 4,8%. To wciąż poziomy niezgodne z celem Fed, wynoszącym 2%, co wydłuża cykl obniżek. Równocześnie dane z rynku pracy podsycają obawy o recesję. W lipcu stopa bezrobocia wzrosła do 4,3%, co uruchomiło tzw. wskaźnik ostrzegawczy Sahm. Miesiąc później stopa bezrobocia spadła do 4,2%, ale liczba nowych miejsc pracy (142 tys.) jest stosunkowo słabym wynikiem –takie tempo występowało ostatnio w 2014 roku.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748