Inflacja jednocyfrowa we wrześniu

15/09/2023

Inflacja kontynuuje spadek. Kolejne miesiące będą jednak coraz trudniejsze. Na rynkach globalnych ponownie drożeją ceny żywności i energii. W takich okolicznościach powrót do celu NBP dalej jest odległy.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że inflacja w sierpniu wyniosła 10,1%. Niższy wynik związany był jednak głównie ze słabszym wzrostem cen żywności. Tempo wzrostu spadło z 15,6 do 12,7%, co obniżyło CPI o 0,7 pkt. Niemniej inflacja bazowa dalej przekracza 10%, a tempo wzrostu cen usług nie hamuje.

We wrześniu inflacja wyniesie ok. 9%. Spadek związany będzie głównie z działaniami rządu dot. cen energii. Inflacja bazowa powinna spaść poniżej 10%, choć prawdopodobnie kolejny raz zobaczymy wysoki wzrost cen w edukacji. Łączny wzrost cen w ostatnich latach był niski na tle inflacji, wkrótce możemy zobaczyć jednak nadrabianie tych zmian.

Kolejne kwartały będą już zdecydowanie mniej korzystne pod względem spadku inflacji. Ceny paliwa wzrosną wraz z wyższymi kosztami pozyskiwania ropy naftowej. Na początku 2024 r. inflację podwyższy też odmrożenie cen energii i wzrost stawek VAT na żywność. Długofalowo przeszkadzać będą też rosnące ceny żywności na rynkach światowych. Dlatego w przyszłym roku inflacja dalej pozostanie wysoka.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Analityk – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365

For privacy reasons Twitter needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę