Inflacja na poziomie 5% w październiku
15/11/2024
W kolejnych miesiącach inflacja pozostanie stabilna. Z początkiem roku potencjalne dalsze odmrożenie cen energii może dodatkowo podbić wzrost cen. Inflacja do celu NBP najpewniej powróci dopiero w 2026 roku.
Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że inflacja wzrosła w październiku do poziomu 5%. Wzrost ten w dużej mierze spowodowany jest przez częściowe odmrożenie cen energii dla gospodarstw domowych – w skali roku wzrost one o 11,4%. Równocześnie ceny żywności wzrosły o 4,9%, a inflacja bazowa wyniosła ok. 4,2%.
Ceny usług dalej rosną w szybkim tempie – w październiku podniosły się o 6,7%r/r, podczas gdy ceny towarów zwiększyły się o 4,3%. Dobra koniunktura w sektorze oraz rosnące koszty pracy wciąż wpływają na rosnące ceny. Dlatego inflacja bazowa pozostanie podwyższona, a w kolejnych miesiącach możliwy jest jej niewielki wzrost.
Początek 2025 roku będzie mocno uzależniony od decyzji administracyjnych w sprawie cen energii. Listopadowa projekcja NBP wskazuję, że uwolnienie cen energii zwiększy inflację w I kwartale 2025 o 1,3 pkt do 6,6%. Taki scenariusz jest jednak bardzo pesymistyczny – rząd projektuje rozwiązania mające na celu ograniczenie tempa zmian. Najnowsze prognozy banku centralnego wskazują, że trwale inflacja powróci do dopiero w 2026 roku.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748