Inflacja w lutym bez zmian

14/03/2025

Tempo wzrostu cen konsumenckich jest zbliżone do 5%. Kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany. Obok energii, mocniej rosną też koszty żywności oraz towarów przemysłowych. Maleje presja płacowa, co przełoży się na słabszy wzrost cen usług.

Inflacja w lutym była stabilna na poziomie 4,9%. GUS dokonał rewizji w dół styczniowego wyniku o 0,3 pkt w związku z mniejszą wagą wydatków na żywność i energie. Tempo wzrostu cen w tych grupach dalej jest wysokie, a w przypadku żywności nawet przyśpiesza. Na tym tle spada jednak inflacja bazowa.

Nowa struktura koszyka przyniosła zaskoczenia. Przede wszystkim spadł udział wydatków przeznaczanych na żywność. Obecnie wynosi on 25,9% – to o 1,8 pkt mniej niż w 2024 r. Mniejszą część budżetu stanowią tez na rachunki za energię i utrzymanie mieszkania – GUS wskazał spadek z 20,4 do 19,4%. Wzrósł natomiast udział wydatków na transport i usługi rekreacyjne.

Przynajmniej do maja inflacja powinna pozostawać w pobliżu 5%. Będzie to efekt wysokiego wzrostu cen energii i żywności. Inflacja bazowa prawdopodobnie pozostanie stabilna – powinna oscylować nieco poniżej 4%. Spadek tempa wzrostu cen usług będzie równoważony silniejszym wzrostem cen towarów przemysłowych – obserwujemy to m.in. po rosnących wskaźnika PPI.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Rybacki

Kierownik – zespół makroekonomii

jakub.rybacki@pie.net.pl

@jakubrybacki2

tel. 48 512 275 365

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.