Konsumpcja napędza wzrost PKB

29/08/2024

Polska gospodarka przyspiesza, głównie za sprawą odbicia konsumpcji gospodarstw domowych. Inwestycje w 2024 r. pozostaną na niskim poziomie – zarówno te publiczne, jak i prywatne. Napływ funduszy unijnych poprawi sytuację w kolejnych latach.

GUS potwierdził, że PKB Polski wzrósł w II kw. o 3,2% r/r. Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych (+2,7 pkt.) i publiczna (+2,0 pkt.). Na wynikach ciążył spadek zapasów (-1,1 pkt.) i obroty z zagranicą (-0,8 pkt.). Inwestycje pozostają słabe (+0,4 pkt.). To pokłosie gorszych wyników finansowych firm oraz problemów związanych z realizacją projektów infrastrukturalnych.

Wzrost gospodarczy w 2024 r. będzie bazować na konsumpcji – to efekt rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń. Skala odbicia konsumpcji jest jednak słabsza niż poprawa dochodów – część z zarobionych pieniędzy gospodarstwa domowe przeznaczają na odbudowę oszczędności. Konsumenci zwiększają wydatki zarówno na towary i usługi. Dane GUS i Eurostatu sugerują, że sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w tempie zbliżonym do obrotów w usługach – w II kw. było to ok. 4,4%r/r.

Słabym punktem struktury wzrostu są inwestycje. Niższe wyniki dotyczą zarówno prywatnych przedsiębiorstw i podmiotów publicznych. W I połowie roku nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm spadły o 5,5%r/r – to najsłabszy wynik od 2021 r. Przedsiębiorstwa przede wszystkim ograniczają wydatki na nowe budynki – nakłady inwestycyjne w tej kategorii spadły w I półroczu o 12,6%r/r. Słaby wynik inwestycji związany jest z pogorszeniem się sytuacji finansowej firm oraz cyklicznym przestojem w finansowaniu projektów z funduszy UE. Wyniki poprawią się wraz z impulsem z Krajowego Planu Odbudowy i wydatków z Funduszy Spójności. Prognozy MF z projektu Budżetu na 2025 r. wskazują na wzrost inwestycji z 0,4%r/r w 2024 r. do 6,4% w 2025 i 7% w 2026 r.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.