Lekkie pogorszenie nastrojów w przemyśle

01/02/2024

Nastroje w przemyśle pozostają negatywne, choć wskaźniki koniunktury sygnalizują poprawę w UE. Przedsiębiorstwa optymistycznie patrzą na perspektywy w 2024 r. Wartość nowych zamówień pozostaje niska, w szczególności w branżach eksportowych.

Indeks PMI obniżył się w styczniu z 47,4 do 47,1 pkt. Osłabienie to efekt znacznego spadku zamówień zagranicznych i wydłużenia czasu realizacji dostaw. Indeks od ponad półtorej roku znajduje się poniżej 50 pkt. – co sugeruje kurczenie się aktywności. Nastroje przedsiębiorców widocznie poprawiły się natomiast w Europie Zachodniej. W styczniu PMI w strefie euro wzrósł z 44,4 do 46,6 pkt., a w Niemczech z 43,3 do 45,4.

Poprawa nastrojów związana jest z odbiciem produkcji w przemyśle. Dane pozbawione wahań sezonowych wskazują na lepsze wyniki w IV kwartale. W styczniu zobaczymy również wzrost produkcji przemysłowej – spodziewamy się wyników bliskich 2,3%r/r. Firmy optymistycznie patrzą na perspektywy w 2024 r. Komentarz S&P wskazuje na poprawę prognoz dotyczących najbliższych 12 miesięcy – były najwyższe od blisko dwóch lat.

Wartość nowych zamówień nadal pozostaje niska – w grudniu spadła o 10,6% r/r. Przedsiębiorstwa mierzą się ze słabym popytem zagranicznym. To efekt spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych. Wartość nowych zamówień przeznaczonych na eksport spadła w grudniu o 13% r/r i była najniższa od ponad dwóch lat.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001