Lepsze wyniki przemysłu

22/05/2024

Produkcja przemysłowa w kwietniu odnotowała wzrost. Lepsze wyniki są skutkiem ożywienia gospodarczego. Na poprawę także wpływa niższa presja kosztowa – indeks PPI cały czas pozostaje w deflacji.

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 7,9% r/r – to lepszy wynik od rynkowych prognoz (5,0%). GUS wskazuje, że wzrost produkcji nastąpił w 31 z 34 działów przemysłu. Największa poprawa wyników wystąpiła w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (20,9%), natomiast najsłabiej prezentowała się produkcja urządzeń elektrycznych (-20,2%). Dane pozbawione sezonowości sugerują na poprawę aktywności – w takim ujęciu wzrosła ona o 4,4% r/r. Dane przemawiają za kontynuacją przyśpieszenia w II kw.

W kolejnych miesiącach zobaczymy silniejszy wzrost przemysłu. Będzie to efekt poprawy sytuacji finansowej konsumentów. Wzrost wynagrodzeń przyczynia się do zwiększonego popytu gospodarstw domowych, co z kolei zmusi firmy do zwiększenia produkcji. Lepsze wyniki zobaczmy zapewne wśród sektora FMCG. Równocześnie branże eksportowe wchodzą w słabszy okres z uwagi na słabe tempo wzrostu największych partnerów handlowych. Badania koniunktury GUS wskazuje, że coraz więcej przedsiębiorców wskazuje niedostateczny popyt na rynku zagranicznym jako barierę działalności.

Poprawie aktywności będzie sprzyjać także niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w kwietniu o 8,6% r/r. Ceny produkcji przemysłowej znajdują się w deflacji od połowy 2023 r. W przetwórstwie – największej części przemysłu – wyroby przemysłowe staniały o 8,9% r/r tj. do poziomu sprzed wybuchu wojny. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować coraz mniejszy spadek cen w przemyśle – ekonomiści z Focus Economics prognozują, że w przyszłym roku wskaźnik PPI wzrośnie o 1,9% r/r.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Sergiej Druchyn
Analityk – zespół makroekonomii
sergiej.druchyn@pie.net.pl
@druchin_s
tel. 48 792 766 265