Mały wzrost inflacji w maju
29/05/2024
Inflacja pozostała stabilna w maju. Jednak w II połowie roku ponownie wykroczy poza dopuszczalne pasmo wahań od celu NBP, gdzie utrzyma się przez około rok. Mankamentem będą wysokie ceny energii i usług.
Inflacja wzrosła lekko w maju z 2,4 do 2,5%, niżej niż zakładały rynkowe prognozy (2,8%). Ceny żywności podniosły się nieznacznie pomimo powrotu 5% stawki VAT. Inflacja bazowa dalej spadała – szacujemy, że oscyluje blisko 3,8%. Tempo wzrostu cen jest obecnie zbliżone do pozostałych państw Europy Środkowej.
Czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja pozostanie w granicach celu NBP – spodziewamy się stabilizacji na podobnym poziomie i niewielkich zmian w strukturze. W lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5% z uwagi na odmrożenie cen energii. Możemy zobaczyć też pierwsze wzrosty inflacji bazowej z uwagi na presję płacową.
Druga połowa roku także przyniesie wyższą inflację. Konsensus Bloomberga wskazuje, że w IV kw. powinna być zbliżona do 4,7%. Szybszy wzrost cen wciąż dotyczy dużej gamy produktów i usług. Odsetek wydatków, w przypadku których ceny rosną w tempie poniżej 5% rocznie, wynosi obecnie 60%. Przed pandemią wartości oscylowały bliżej 80%. Najbliższe miesiące powinny przynieść niewielką poprawę ze względu na szybki wzrost cen usług.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365