Nastroje w przemyśle mniej pesymistyczne

01/08/2024

Indeks koniunktury PMI wzrósł powyżej oczekiwań. Nastroje w polskim przemyśle dalej są pesymistyczne, podobnie jak w Niemczech. Produkcja przemysłowa odbija powoli, a firmy wciąż mierzą się z mniejszymi zamówieniami. Równocześnie przedsiębiorstwa zmniejszają zapasy.

Indeks PMI wzrósł w lipcu z 45,0 do 47,3 pkt. – powyżej oczekiwań. Od ponad dwóch lat wskaźnik pozostaje poniżej poziomu 50 pkt. Badanie S&P wskazuje na spadek produkcji i nowych zamówień. Słaba koniunktura w przemyśle utrzymuje się również wśród głównych partnerów handlowych. W lipcu PMI w Niemczech spadł z 43,5 do 42,6 pkt., a w strefie euro z 45,8 do 45,6 pkt.

Przedsiębiorstwa wciąż mierzą się ze słabszym popytem. Wartość łączna nowych zamówień spadła w czerwcu o 1,4%r/r. Wielkość portfela zamówień wciąż jest niższa niż w 2022 r. Słabszy popyt to efekt wolniejszego odbicia konsumpcji w Polsce i gorszej koniunktury za granicą.

Firmy redukują nadmiarowy poziom zapasów. Komentarz S&P wskazuje, że zapasy gotowych produktów spadły szósty miesiąc z rzędu – sytuacja wraca do normy po akumulacji surowców i gotowych produktów z 2022-23. Mniejsze zapasy ułatwią wzrost produkcji w momencie przyśpieszenia wzrostu gospodarczego. Badanie Szybki Monitoring NBP wskazuje, że największej redukcji zapasów dokonali producenci dóbr trwałych oraz eksporterzy. Odsetek firm oceniających poziom zapasów jako odpowiedni wynosi obecnie 84% – to więcej niż przeciętnie.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001