PKB wzrosło nieco wolniej w II kw.

14/11/2024

Tempo wzrostu PKB w II połowie roku będzie nieco słabsze niż w II kwartale. Gospodarce ciąży słaby wynik inwestycji oraz niski popyt zewnętrzny. Mimo to sytuacja Polski jest dobra – wzrost w 2024 r. powinien być w piątce najwyższych w UE.

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że w III kw. Polska gospodarka powiększyła się o 2,7%. Oznacza to spowolnienie – w II kwartale wzrost wynosił 3,2%. Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej wskazują na słabszy wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. Inwestycje oraz saldo handlu zagranicznego również pozostają na niskim poziomie.

Nadchodzący kwartał przyniesie niewielką poprawę – tempo wzrostu PKB powinno być stabilne. Głównym mankamentem wciąż będzie niskie tempo wzrostu inwestycji oraz słaby eksport. Podobne problemy obserwujemy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Silny wpływ KPO prawdopodobnie zobaczymy dopiero w przyszłym roku – wtedy inwestycje powinny rosnąć w tempie zbliżonym do 10%. Natomiast tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych ustabilizuje się.

W całym 2024 r. Polska gospodarka powiększy się o około 2,7%. Taki wynik dalej będzie imponujący na tle państw UE. MFW wskazuje, że wśród dużych gospodarek porównywalnymi osiągnięciami pochwalić się będzie mogła jedynie Hiszpania. Wzrost we Francji będzie zbliżony do 1%, Włoszech 0,5%, a Niemcy znajdą się w stagnacji.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.