PMI: Indeks PMI nieznacznie spadł
03/04/2023
Produkcja przemysłowa jest słabsza niż rok temu. Jednak wśród przedsiębiorców poprawiają się nastroje co do przyszłej sytuacji. W kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności krajowej gospodarki.
Indeks PMI spadł w marcu z 48,5 do 48,3 pkt. Taki wynik wpisuje się w zmiany widoczne w Europie. Osłabienie jest mniejsze niż w Niemczech czy strefie euro. Komentarz S&P wskazuje na poprawę oceny wyników bieżącej produkcji oraz poziomu nowych zamówień.
Sytuacja przemysłu poprawia się od jesieni ubiegłego roku. We wrześniu indeks PMI spadł do poziomu 40,9 pkt. To porównywalny wynik do okresu pierwszej fali pandemii COVID-19. Obecnie oceny przedsiębiorców poprawiają się w większości państw Europy. Sprzyja temu ciepła zima oraz brak przerw w dostawach energii, które wymusiłyby ograniczanie produkcji.
Na nieznaczną poprawę nastrojów polskich przedsiębiorców wskazywały badania koniunktury GUS. Prognozy na kolejne miesiące są lepsze niż na jesieni. W marcu indeks obrazujący oceny przyszłej aktywności gospodarczej poprawił się z -13,2 do -12,3 pkt. Najbardziej pesymistyczne są przedsiębiorstwa budowlane oraz sektor HoReCa.
Przedsiębiorcy coraz rzadziej wskazują też na podwyżki cen związane z rosnącymi kosztami. Indeks cen w produkcji przemysłowej PPI spadł w lutym do 18,4%. Mniejsza presja inflacyjna przełoży się na bardziej stabilne wyniki firm.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748