Pogłębiający się deficyt obrotów bieżących we wrześniu
13/11/2024
Deficyt salda obrotów bieżących i handlu towarami w ujęciu rocznym pogłębił się we wrześniu. W najbliższym czasie będziemy obserwować kontynuację tego trendu - słaba koniunktura zagranicą będzie ograniczać aktywność eksporterów.
Saldo obrotów bieżących zamknęło się we wrześniu deficytem rzędu -1.43 mld EUR. Słabe wyniki związane są głównie z negatywnym saldem bilansu handlowego. Eksport towarów względem września 2023 wzrósł o 0.5 proc., co jest dużo gorszym wynikiem w porównania do importu – wzrost o 5.1 proc..
Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku będziemy obserwować deficyt salda obrotów bieżących. Główną przyczyną będą pogarszające się prognozy wzrostu gospodarczego dla Niemiec i Strefy Euro – w najnowszej projekcji NBP zakłada, że w tym roku gospodarka Niemiecka znajdzie się w stagnacji, a w przyszłym wzrośnie o 0.9%. Dodatkowym zagrożeniem dla wyników gospodarczych krajów UE może stać się protekcjonistyczna polityka Trumpa – dotychczas zapowiadał podniesienie stawek ceł na import do 10%.
Silniejszy wzrost krajowej konsumpcji oraz inwestycji również będą pogarszać bilans handlowy. Osłabienie to będzie jednak po części rekompensowane przez niższy deficyt dochodów – według najnowszego monitoringu NBP wskaźnik rentowność firm wciąż pozostaje na najniższych poziomach od 2020 roku. Spadek wyników finansowych przedsiębiorstw doprowadzi do zmniejszenia wypłat dywidend za granicę, co zredukuje deficyt.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sergiej Druchyn
Starszy analityk – zespół makroekonomii
sergiej.druchyn@pie.net.pl
@druchin_s
tel. 48 792 766 265