Polityka spójności to korzyść długoterminowa dla wszystkich krajów UE

Opublikowano: 11/09/2019

Każde euro wydane na politykę spójności generuje blisko trzy razy tyle wpływu do PKB – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Polityka spójności, czyli solidarność w działaniu”.

Cięcia w budżecie polityki spójności

Reperkusje brexitowe, a także nowe wyzwania związane m.in. z bezpieczeństwem i ochroną środowiska przyczyniły się wymagają zdaniem Komisji Europejskiej natychmiastowej reakcji. To ze względu na nie zapowiedziano już zmniejszenie budżetu polityki spójności o 10 proc. Projekt KE zakłada w obecnym kształcie, że przeznaczy się na nią niespełna 330 mld EUR.

Decyzje dotyczące tego, ile płatnicy mieliby wnieść do budżetu UE na lata 2021-2027, jeszcze nie zapadły. Na politykę spójności należy patrzeć w kategorii korzyści długoterminowej – rekomenduje Krzysztof Kutwa, analityk Zespołu Strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z jednej strony brakuje rzetelnych danych do oceny jej efektywności, dlatego potrzebne jest powołanie Europejskiego Instytutu Ewaluacji Polityki Spójności. Z drugiej dopasowanie środków do potrzeb poszczególnych krajów musi uwzględniać obecne wyzwania, przed jakimi stoi Unia, takie jak brexit. UE powinna uprzedzać ich negatywne konsekwencje.

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę