Poprawa nastrojów w przemyśle

04/11/2024

Indeks PMI ponownie wzrósł w listopadzie. Lepsze nastroje sygnalizuję poprawę kondycji przemysłu. Prognozy wskazują, że 2025 roku sytuacja poprawi się we wszystkich krajach regionu, jednak to w Polsce tempo wzrostu będzie najwyższe.

Indeks PMI wzrósł w październiku z 48,6 do 49,2 pkt, co sygnalizuje poprawę aktywności w polskim przemyśle. To najżywszy rezultat od kwietnia 2022 roku. Wynik wpisuje się w trendy z innych krajów UE, gdzie badania koniunktury także sugerują poprawę. Choć poziom nadal plasuje się poniżej granicy 50 punktów, to jednak na początku przyszłego roku powinniśmy obserwować odbicie.

Bieżącą bolączką dla firm jest słaby popyt oraz rosnące koszty. Często stanowią one istotną barierę utrudniających funkcjonowanie. Badanie GUS wskazuje, że w IV kwartale roku koszty pracy najmocniej wpływały na wynik finansowy firmy. Taką odpowiedź wskazywało 78,2% respondentów. Dalej znalazły się ceny komponentów i usług z odsetkiem odpowiedzi równym 65,9%. Należy odnotować jednak, że wyniki w stosunku do 2022 roku maleją. Kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą wolniejszy wzrost kosztów.

Prognozy na 2025 rok sugerują odbicie produkcji przemysłowej, wspierane przez solidną konsumpcję oraz odbicie inwestycji. Konsensus prognoz Focus Economics wskazuje, że tempo wzrostu produkcji w Polsce przyśpieszy z 1,7 do 4,9%. Będzie to wyższy wynik niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – większość państw osiągnie wzrost w granicach 3,5%.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.