Poprawa wyników salda obrotów bieżących

14/12/2023

Kolejny miesiąc z rzędu saldo obrotów bieżących zamyka się z dużą nadwyżką. W obliczu słabych wyników gospodarczych państw UE, spodziewamy się słabego wzrostu polskiego eksportu. Bilans pogorszy się w 2024 r.

Saldo obrotów bieżących w październiku zamknęło się z nadwyżką 2 036 mld EUR. Miesiąc wcześniej było to 394 mln EUR. Po raz kolejny uzyskaliśmy dodatni bilans w handlu towarami (1 mld) oraz dobry wynik w usługach (3,0 mld). Saldo obniża odpływ dochodów zagranicę.

Słabe wyniki gospodarcze w Unii Europejskiej negatywnie wpływają na eksport. Analitycy ankietowani przez Focus Economics wskazują, że PKB w Niemczech spadnie o 0,3 proc. w 2023 roku. W kolejnym roku odbicie będzie powolne – wzrost wyniesie 0,6 proc. Firmy przemysłowe wciąż zgłaszają obawy związane ze słabnącym portfelem zamówień z zagranicy – w listopadzie wskaźnik GUS w tej kategorii kształtował się na poziomie -17,5 pkt. Obserwujemy niewielkie zmiany w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy – rok temu  było to -23,3 pkt. Słaby popyt zagraniczny przyczynia się do gorszych wyników w handlu międzynarodowym.

Spodziewamy się pogorszenia bilansu handlowego Polski w przyszłym roku. Prawdopodobnie zobaczymy deficyt w handlu towarami z powodu szybko rosnącej konsumpcji Polaków. Wzrost konsumpcji w innych państwach Unii Europejskiej jest wolniejszy, co przełoży się na większy import towarów i usług z zagranicy. Słaby eksport także będzie obciążeniem dla wyników bilansu. Analitycy szacują, że w 2024  r. saldo handlu towarami ma zamknąć się z deficytem 5 mld Euro, a saldo obrotów bieżących osiągnąć poziom 1,6 mld Euro.

Istotny wpływ na wymianę handlową będzie miało umocnienie złotego. Od stycznia, USD i EUR są o około 0,3 tańsze w relacji do złotego – to poziom analogiczny do okresu sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Mocny złoty oznacza obniżenie się kosztów importowanych surowców. Równocześnie spada konkurencyjność eksporterów.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon: 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.