Rynek pracy stabilizuje się
20/03/2025
Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w lutym z 9,2 do 7,9% – skala spadków jest większa od rynkowych oczekiwań, konsensusu 8,7%. Hamowanie płac wynik w dużej mierze z mniejszą skalą podniesienia płacy minimalnej tj. 9% wobec 20% w 2024 r. Dane GUS wskazują też na dużo słabszy wzrost w sektorze górnictwa – tylko 4%, w poprzednich miesiącach solidne podwyżki dla górników istotnie podbijały odczyt. Istotnie lepiej natomiast płacę rosną w sektorze usług – pozostała działalność usługowa wzrost o 12,9%. Ma to związek z stosunkowo dobrą koniunkturą w sektorze.
Presja płacowa słabnie. Niepewność gospodarcza i słabe wyniki finansowe sprawiają, że firmy optymalizują koszty. Tym samym w mniejszym stopniu reagują na żądania finansowe pracowników. NBP w marcowej projekcji prognozuje, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej w 2025 r. spadnie z 13,7% do 8,9%. Oznacza to wolniejszy, ale wciąż realny wzrost dochodów pracowników na poziomie około 4 pp.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się, podobnie jak w styczniu o 0,9% r/r, w ciągu miesiąca zatrudnienie obniżyło się o 4 tys. osób. Skala redukcji jest podobna do tej z ubiegłego roku, a największe spadki odnotowano w sektorach najbardziej narażonych na cykliczne zmiany koniunkturalne. Pomimo osłabienia rynku pracy, oczekiwana poprawa warunków gospodarczych powinna wspierać stabilizację zatrudnienia w nadchodzących miesiącach.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748