Sezonowy wzrost bezrobocia w grudniu
24/01/2024
Stopa bezrobocia wzrosła umiarkowanie w grudniu. Taki ruch odzwierciedla tendencje sezonowe. Kolejne miesiące także przyniosą powiększanie się liczby bezrobotnych. Zagrożenie trwałą utratą pracy jest jednak małe.
Stopa bezrobocia podniosła się w grudniu z 5,0 do 5,1%. Taka zmiana jest porównywalna do standardowych wahań sezonowych. W urzędach pracy wciąż zarejestrowanych jest 788 tys. bezrobotnych. To o 24 tys. mniej niż rok temu. Maleje liczba długotrwale bezrobotnych, choć po części związane jest to z demografią – starsze osoby uzyskują świadczenia emerytalne i przestają być klasyfikowane jako bezrobotne. Rośnie natomiast liczba osób, które maja problem z wejściem na rynek pracy – przez ostatnie miesiące stopa bezrobocia podniosła się wśród absolwentów.
Nadchodzące miesiące przyniosą sezonowy wzrost stopy bezrobocia do około 5,3%. Część zmian związana będzie ze zwolnieniami – spowolnienie gospodarcze państw Unii Europejskiej oraz zastój w przemyśle zmuszają firmy do ograniczania zatrudnienia. Taki obraz potwierdzają m. in. dane REGON, które wskazują, że liczba małych i średnich firm od grudnia 2022 r. zmalała o kolejno 1,2 i 0,7% – podmioty te zredukowały działalność i spadły do niższej kategorii w klasyfikacji. Tendencje te prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez I kwartał, choć nie powinny być dotkliwe.
Dane GUS wskazują na niewielkie ryzyko trwałego wzrostu bezrobocia. Liczba osób, które opuszczają szeregi bezrobotnych pozostała stabilna na przełomie roku – to około 55-60 tys. osób w skali miesiąca. Także liczba zakładów pracy deklarująca zwolnienia grupowe jest niewielka – w listopadzie były to 153 firmy likwidujące 21,9 tys. miejsc pracy. Liczba likwidowanych etatów wzrosła o 13% względem ubiegłego roku.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365