Słabe dane przemysłu

20/06/2024

Produkcja przemysłowa spadła w maju. Kolejne miesiące powinny przynieść lepsze wyniki. Koszty produkcji wciąż znajdują się w deflacji.

Produkcja przemysłowa spadła w maju o 1,7% r/r. – konsensus prognoz powszechnie wskazywał na wzrost (1,6%). GUS wskazuje, że spadek produkcji nastąpił w 19 z 34 działów przemysłu. Najmocniej spadła produkcja urządzeń elektrycznych (-29,7%), wydobycia węgla (-13,4%), a także produkcja tekstyliów (-8,7%)

Produkcja przemysłowa będzie stopniowo rosła w kolejnych miesiącach. Silny wzrost wynagrodzeń będzie stymulował konsumpcję i zwiększał popyt na towary. Konsensus FocusEconomics wskazuje, że produkcja w 2024 r. wrośnie o 2,9%. Stopniową poprawę zobaczymy również w regionie. Na tym tle wyniki w Strefie Euro i Niemczech będą słabe – analitycy prognozują spadek o 0,7 i 2,1%. Taki obraz będzie negatywnie wpływać na kondycję eksporterów.

Presja kosztowa pozostaje niska. Ceny produkcji przemysłowej (PPI) spadły w maju o 7,0% r/r – od połowy 2023 r. indeks znajduje się w deflacji. Taki poziom cen jest zbliżony do okresu sprzed wybuchu wojny. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować stabilizację – zmiany rocznej dynamiki odzwierciedlać będą głównie efekty statystyczne. Analitycy spodziewają się, że wahania cen pozostaną umiarkowane co najmniej do końca roku, a tempo wzrostu PPI będzie oscylować na niskich poziomach.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.