Słabe wyniki eksportu w listopadzie
13/01/2025
W listopadzie tempo wzrostu eksportu towarów było ujemne. W ujęciu rocznym popadamy w coraz głębszy deficyt. W najbliższych miesiącach raczej nie zobaczymy znaczącej poprawy – głównie przez zapaść europejskiego przemysłu.
Saldo obrotów bieżących zamknęło się w listopadzie deficytem 521 mln EUR. Dane wskazują na słabe wyniki w handlu międzynarodowym. Zarówno eksport jak i import towarów odnotowały spadek – odpowiednio -4.7 i -0.4% r/r. Jednocześnie nieco lepszą aktywność widzimy w handlu usługami – eksport był o 6.9% wyższy r/r, a import o 8.1% r/r. W ujęciu rocznym Polska odnotowała deficyt w handlu towarami na poziomie 6,2 mld EUR.
Perspektywy eksportu na najbliższe miesiące są słabe. Prognozy gospodarcze na 2025 dla głównych partnerów handlowych pozostają pesymistyczne, co będzie oznaczać mniejszy eksport do tych krajów – dane Eurostatu pokazują, że przemysł niemiecki i europejski znajdują się w stagnacji od 3 lat.
Dynamiczny wzrost krajowej konsumpcji i inwestycji będzie wywierał presję na pogorszenie bilansu handlowego. Polska wyróżnia się najwyższą prognozą wzrostu PKB w regionie i trzecią najwyższą w całej Unii Europejskiej. Główne motory tego wzrostu to konsumpcja wewnętrzna oraz inwestycje wspierane funduszami KPO. Rosnący import, napędzany tymi czynnikami, będzie pogarszać saldo wymiany handlowej.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Sergiej Druchyn
Starszy analityk – zespół makroekonomii
sergiej.druchyn@pie.net.pl
@druchin_s
tel. 48 792 766 265