Słabe wyniki przemysłu i budownictwa

22/04/2024

Wyniki produkcji przemysłowej zaskakują negatywnie. Spadek aktywności w marcu jest też związany z mniejszą liczbą dni roboczych. W dalszej części roku poprawie aktywności będzie sprzyjać niska presja kosztowa – indeks PPI pozostaje w deflacji. Aktywność w budownictwie również pozostaje bardzo niska.

Produkcja przemysłowa spadła w marcu o 6,0% r/r – to wynik wyraźnie niższy od konsensusu prognoz (-1,0%). Bardzo słaby wynik to też efekt mniejszej liczby dni roboczych. Dane pozbawione wahań sezonowych również wskazują na niską aktywność – w takim ujęciu spadła ona o 3,9% r/r. Takie wyniki oznaczają, że wzrost PKB w I kw. prawdopodobnie będzie słabszy niż 2%.

Przyszłe miesiące przyniosą stopniową poprawę aktywności w przemyśle. To efekt lepszej sytuacji finansowej konsumentów. Wysoki wzrost wynagrodzeń w połączeniu z niższą inflację zwiększa popyt gospodarstw domowych. To umożliwi firmom zwiększanie produkcji. Z drugiej strony słaba aktywność w strefie euro osłabi wyniki eksporterów. Taki obraz potwierdzają informację o nowych zamówieniach. Ich wartość spadła w lutym o 2,7%. Głównie ciążyły zamówienia zagraniczne, które skurczyły się o 3,2%.

Poprawie aktywności sprzyja niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w marcu o 9,6% r/r. Ceny produkcji przemysłowej znajdują się w deflacji od połowy 2023 r. W przetwórstwie – największej części przemysłu – wyroby przemysłowe staniały o 8,5% r/r. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu – od początku roku ceny ustabilizowały się na poziomach zbliżonych do początku 2022 r., tj. okresu przed wybuchem wojny w Ukrainie. Odbicie aktywności w przemyśle i wzrost cen ropy na rynkach światowych będą oddziaływać w kierunku ponownego nasilenia się presji kosztowej.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w marcu o 13,3% r/r – widocznie poniżej oczekiwań (-4,3%). Wyniki pozostają słabe zarówno w budowie budynków (-16,1% r/r), jak i obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-17,8% r/r). W najbliższych miesiącach aktywność pozostanie na niskim poziomie. To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach unijnych. Realizacja projektów infrastrukturalnych odbije na przełomie roku, wraz z rozpoczęciem projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001