Spadek inflacji w maju
15/06/2023
Inflacja obniżyła się w maju o kolejne 1,7 pkt. proc. – zgodnie ze wstępnym odczytem. Niższy wskaźnik to głównie efekt spadku cen paliw, wolniejszego wzrostu cen żywności i dość zauważalnego wyhamowania inflacji bazowej. Spodziewamy się jednocyfrowych odczytów inflacji w październiku.
Główny Urząd Statystyczny potwierdził spadek inflacji z 14,7 do 13,0%. Maj był trzecim miesiącem z kolei, w którym inflacja spadła, a od szczytu w lutym obniżyła się o 5,4 pkt. proc. Spadek inflacji spowodowały niższe ceny paliw, wolniejszy wzrost cen żywności i wyhamowanie inflacji bazowej. Szacujemy, że spadła ona z 12,2 do 11,3-11,4%.
Ceny paliw w ujęciu miesięcznym spadają już od marca. GUS wskazuje, że w maju ceny paliw były o 4,8% niższe niż w kwietniu, co przekłada się na spadek o 9,5% w ujęciu rocznym. Najmocniej spadły ceny diesla – o 15,3 r/r. Stabilizacja lub spadek cen paliw są powszechne w naszej części Europy. Eurostat wskazuje, że łącznie od początku roku do kwietnia ceny paliw najsilniej spadły w państwach bałtyckich – o ok. 4%. W Polsce były o 1,6% niższe, w Czechach o 3%, z kolei na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii wzrosły o ok. 1%. Gorsza sytuacja jest w zachodniej części Europy. Największych wzrostów -na rachunkach za tankowanie doświadczyli Hiszpanie, gdzie ceny paliw w kwietniu były o 8,4% większe niż na początku roku.
Wzrost cen żywności stopniowo hamuje. GUS wskazuje, że w ciągu miesiąca ceny żywności wzrosły o 0,6%. To drugi miesiąc z rzędu z tempem wzrostu zbliżonym do 0,5%, podczas gdy przez ostatni rok ceny rosły średnio o 1-2% miesięcznie. Oznacza to wyhamowanie rocznej dynamiki wzrostu cen z 19,7 do 18,9%. Następne miesiące przyniosą dalsze obniżenie inflacji żywności. Wspomagać to będą globalne spadki cen. Globalny indeks cen żywności FAO od roku wskazuje spadki cen żywności. W maju były one o 21% niższe niż rok temu. Najbardziej tanieją oleje, zboża i produkty mleczne – odpowiednio o 48 i 25% i 18%.
Spodziewamy się, że inflacja CPI spadnie do jednocyfrowych poziomów w okolicach października – ta część dezinflacji będzie szybka. Dalsze obniżanie inflacji do celu NBP będzie jednak wolniejsze. Inflacja bazowa pozostanie wysoka na dłużej, a w przyszłym roku nie doświadczymy korzystnych efektów statystycznych.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001