Stabilna stopa bezrobocia

25/03/2025

Lutowe dane o bezrobociu potwierdzają utrzymujący się sezonowy wzorzec. Rejestrowana stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym, podwyższonym poziomie. Popyt na pracę wciąż pozostaje ograniczony.

Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się w lutym na poziomie 5,4%. W urzędach pracy zarejestrowanych było 847 tys. osób – o 9 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Skala wzrostu jest porównywalna do lat ubiegłych. Stopa bezrobocia jest również lepsza, niż sugerowały to wstępne szacunki MRPiPS, które wskazywały na wzrost o 0,1 pp. Polska nadal należy do krajów o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej – wyprzedzają nas jedynie Czechy.

Wzrost liczby bezrobotnych w lutym ma charakter przejściowy i związany jest głównie z wygaszeniem prac sezonowych. W zimowych miesiącach ograniczoną aktywność obserwujemy w budownictwie, rolnictwie i turystyce, co skutkuje niższym zapotrzebowaniem na siłę roboczą. Luty zwykle przynosi najniższy poziom popytu na pracowników w ciągu roku. Wraz z nadejściem wiosny rynek pracy się ożywi – od II kwartału należy oczekiwać spadku bezrobocia. Konsensusy prognoz wskazują, że w bieżącym roku bezrobocie utrzyma się na poziomach zbliżonych do 2024 r.

Popyt na nowych pracowników pozostaje jednak niski. W lutym liczba nowych ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy utrzymała się na relatywnie niskim poziomie (spadek o 15,5%, r/r). Z drugiej strony, raporty rynkowe dają nieco bardziej optymistyczny obraz – według analizy Grant Thorton i Element, w lutym pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych o 9% więcej ogłoszeń niż rok wcześniej. Największe zapotrzebowanie dotyczy pracowników o wyższych kwalifikacjach. Wraz z ożywieniem gospodarczym i poprawą nastrojów wśród przedsiębiorców oczekiwany jest stopniowy spadek bezrobocia w dalszej części roku.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.