Stabilna sytuacja na rynku pracy
23/10/2024
Liczba bezrobotnych pozostaje umiarkowana na tle historycznych wyników. Zachowanie Polaków w sieci nie wskazuje, aby w najbliższych miesiącach miało dochodzić do częstych zwolnień. Ewidentnie częściej pojawiają się jednak absencje w pracy.
Stopa bezrobocia utrzymała się we wrześniu na poziome 5,0%. W urzędach pracy zarejestrowanych jest 770 tys. bezrobotnych – to spadek o 0,8% względem poprzedniego roku. Należy zauważyć, że związany jest on głównie ze zmianami demograficznymi na rynku pracy. Liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostała niska – we wrześniu było to 32,8 tys. osób.
Bardziej istotny wzrost stopy bezrobocia czy liczby zwolnień w kolejnych miesiącach jest mało prawdopodobny. Analizie poddaliśmy pytania kierowane przez polskich internautów do Google za pomocą aplikacji Trends. Liczba zapytań dot. zwolnień grupowych jest obecnie bliska przeciętnym poziomom, podwyższone wyniki utrzymywały się na końcu I kwartału. Również częstotliwość zapytań o zasiłek nie odbiega od historycznych norm. Takie dane sugerują raczej stabilizacje.
Aktywność internautów przedstawia jeden rosnący trend na rynku pracy – jest nim większa częstotliwość pytań o zwolnienia L4. Prawdopodobnie związana jest ona z przyrostem jednodniowych absencji. Raport ZUS wskazuje, że w 2023 r. wystawiono 1,4 mln takich L4 – ich odsetek w łącznej puli wzrósł z 5,8 do 6,6%. Firma Conperio prowadząca kontrole L4 wskazuje, że głównie jest to związane z nieobecnościami w piątki tj. przedłużaniem weekendów. W 2024 r trend prawdopodobnie pogłębi się.
***
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365