Strona główna » Stopa bezrobocia: Bezrobocie pozostaje na niezmienionym poziomie

Stopa bezrobocia: Bezrobocie pozostaje na niezmienionym poziomie

23/03/2023

Stopa bezrobocia pozostała stabilna w lutym. W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkiego wzrostu. Przewidujemy, że spowolnienie gospodarcze przełoży się głównie na mniejszą liczbę nowych ofert pracy oraz wolniejszy wzrost wynagrodzeń.

Stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała w lutym na niezmienionym poziomie i wyniosła 5,5%. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 864 tys. osób. To o 7 tys. więcej niż w styczniu oraz o 57 tys. mniej niż rok temu. Liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje umiarkowana. W lutym spadła z 425 do 421 tys. osób. To jednak o 17% mniej niż przed rokiem. W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia spowodowanego spowolnieniem gospodarczym.

Chociaż gospodarka skurczy się w I kwartale, to liczba zwolnień grupowych pozostaje niewielka. GUS wskazuje, że w lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób – to spadek o 6  tys. względem ubiegłego roku. Również liczba firm, która zadeklarowała zwolnienia grupowe, była mniejsza niż rok temu.

Spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. W lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94 tys. nowych ofert pracy. To liczba zbliżona do styczniowego odczytu, jednak o 20 proc. mniej niż rok temu. W najbliższych miesiącach tacy pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia. Wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów. Grant Thornton wskazuje, że nieznacznie zwiększa się liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
Twitter: @Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001

For privacy reasons Twitter needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę