Wskaźnik wrażliwości regionów górniczych na transformację energetyczną

Opublikowano: 02/03/2021
2 marca odbyła się prezentacja „Wskaźnik wrażliwości regionów górniczych na transformację energetyczną – obraz na podstawie danych z powiatów” oraz towarzysząca mu dyskusja ekspercka.
Negatywne skutki odchodzenia od węgla, jakie mogą odczuć regiony górnicze są jednym z największych wyzwań transformacji niskoemisyjnej w Polsce. Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, Komisja Europejska przygotowała kilka instrumentów, w tym przede wszystkim mechanizm sprawiedliwej transformacji, którego Polska ma być największym beneficjentem. W debacie publicznej województwo śląskie jest często symbolem problemów transformacji. Choć rzeczywiście kumuluje się w nim wiele problemów, w naszej publikacji pokazujemy, że województwo to jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane ale przede wszystkim, że wiele innych regionów w Polsce jest często znacznie bardziej dotkniętych problemami transformacji. Aby uporządkować dane o zróżnicowaniu regionów węglowych, autorzy opracowali Wskaźnik Wrażliwości Regionów Górniczych na transformację energetyczną, który analizuje różne wymiary sytuacji społeczno-ekonomicznej na poziomie powiatów.
Raport zaprezentował Adam Juszczak, analityk zespołu energii i klimatu PIE.
W 7 spośród 16 województw w Polsce produkuje się węgiel kamienny lub brunatny. Skala wydobycia nie jest jednak równomierna - górnictwo węgla koncentruje się głównie w dwóch województwach: śląskim oraz łódzkim.
Więcej w raporcie: https://t.co/JZHbtBsRHI pic.twitter.com/854sOS9l80
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) March 2, 2021
W dyskusji wzięli udział:
- Krzysztof Gwosdz, Zakład Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego;
- Witold Naturski, Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce;
- Stefania Koczar-Sikora, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego;
- Maciej Sytek, Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Koninie.
Moderacja: Aleksander Szpor, kierownik zespołu energii i klimatu PIE.
Wstęp: Piotr Arak, dyrektor PIE.
Cały zapis dyskusji dostępny jest poniżej:
Kategoria: