Wzrost płac i spadek zatrudnienia we wrześniu

21/10/2024

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wciąż jest dynamiczny. Rosnące koszty pracy prowadzą do niewielkiej redukcji etatów. Z początkiem roku sytuacja powinna się unormować: tempo wzrostu wynagrodzeń spowolni, a zatrudnienie ustabilizuje się.

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły we wrześniu o 10,3% r/r. Dwucyfrowe tempo utrzymuje się od początku 2022 roku, dynamikę napędzają m.in. podwyżki płacy minimalnej oraz większe wynagrodzenia w sektorze publicznym. W przyszłym roku presja płacowa będzie słabnąć, m.in. ze względu na wolniejszy wzrost płacy minimalnej, Ten w 2025 roku wyniesie około 10%, czyli blisko dwa razy mniej niż obecnie. Podwyżki płacy minimalnej w ostatnich latach obejmują większą liczbę pracowników, co wzmacnia ich wpływ na rynek pracy.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nadal spada. We wrześniu spadek sięgał 0,5% r/r, – od początku roku liczba etatów zmniejszyła się o 33,7 tysiące. Największe redukcje miały miejsce w przemyśle, gdzie w ciągu roku ubyło 34,1 tysiące miejsc pracy. Zatrudnienie wzrosło w hotelarstwie i handlu, gdzie liczba etatów zwiększyła się o 6,1 oraz 6,2 tysięcy. Kolejne miesiące dalej będą sprzyjać rozwojowi aktywności w usługach, a przemysł czy budownictwo pozostają w stagnacji.

Popyt na pracę jest umiarkowany, co wynika z osłabienia koniunktury i rosnących kosztów pracy. Badanie Szybki monitoring NBP potwierdza, że przedsiębiorcy prognozują redukcje zatrudnienia. Jednocześnie pokazuje, że w III kwartale presja płacowa stopniowo maleje. W rezultacie, na początku przyszłego roku spodziewamy się stabilizacji – liczba redukowanych miejsc pracy dalej będzie mała.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, klimat i energia, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, zrównoważony rozwój, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.