Wzrost wynagrodzeń w grudniu

22/01/2024

Przeciętne wynagrodzenie przekroczyło 8 tys. zł brutto. Realne wynagrodzenia rosną, a trend ten utrzyma się przez cały 2024 rok. Rynek pracy jest stabilny, choć dynamika zatrudnienia jest jak dotąd słaba.

Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w grudniu z 11,8 do 9,6%. Mimo to realnie wynagrodzenia rosną o 3,4 pkt. proc. szybciej od inflacji. Przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 8033 zł – to pierwszy wynik po 1989 roku przekraczający 8 tys. Wzrost wynika nie tylko z podwyżek podstawowego wynagrodzenia, ale także wypłat premii świątecznych i jednorazowych bonusów wypłacanych z końcem roku.

Solidny wzrost płac utrzyma się także w 2024 roku. Będzie on napędzany w m.in. przez podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym (20%) czy płacy minimalnej (19,4%). Na dużą skalę podwyżek na początku roku wskazuje styczniowe badanie MIK – wskaźnik wynagrodzeń wzrósł o 7,9 pkt do rekordowego poziomu 127,2 pkt. Spodziewamy się, że w całym 2024 roku wynagrodzenia będą rosnąć wyraźnie szybciej niż inflacja. Podwyżki stanowić będą częściową rekompensatę dla utraconej w poprzednich latach siły nabywczej.

Zatrudnienie w grudniu było nieznacznie niższe niż przed rokiem. GUS poinformował, że tempo spadku wyniosło 0,1%, a liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 9,7 tysięcy. Zatrudnienie rośnie w niektórych sektorach np. HoReCa (5,0%) czy działalność profesjonalna (3,0%). W 2024 roku powinniśmy obserwować poprawę sytuacji. Lepsza kondycja gospodarcza zwiększy zapotrzebowanie na pracowników. Głównym wyzwaniem dla rynku pracy ponownie, nie będzie ryzyko redukcji etatów, lecz niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl

Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

For privacy reasons X needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka Prywatności.