Przemysł powróci na ścieżkę wzrostu

22/01/2024

Produkcja przemysłowa spadła w grudniu – choć nieco mniej niż oczekiwał konsensus prognoz. W 2024 spodziewamy się odbijania sektora – proces ten będzie jednak wolniejszy ze względu na słabą koniunkturę zagraniczną.

Produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 3,9%r/r. Wynik jest nieco lepszy niż oczekiwał konsensus prognoz, a szacunki produkcji za listopad zostały zrewidowane lekko w górę. GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 11 z 34 podstawowych działów przemysłu – głównie w motoryzacji i poligrafii.

Z perspektywy koniunktury największe znaczenie mają wyniki przetwórstwa przemysłowego. W tej grupie zaobserwowaliśmy spadek o 5,6%r/r – dla porównania w listopadzie był to spadek o 1,5%. Dane sugerują, że koniunktura powinna poprawiać się w kolejnych miesiącach – głównym napędowym będzie popyt krajowy ze względu na szybki wzrost wynagrodzeń. Wolniejsze perspektywy dla ekspansji rysują się natomiast przed eksporterami ze względu na wciąż słabe wyniki gospodarcze w strefie euro – poprawa w tych branżach to raczej perspektywa drugiej połowy 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 14,0%. Wzrost napędzały przede wszystkim prace inżynierii lądowej (19,2%) oraz sektor budynków (13,4%). Spodziewamy się przejściowego osłabienia wyników produkcji budowlano-montażowej w 2024 roku. Będzie ono związane z kończeniem cyklów inwestycyjnych w firmach oraz okresem przejściowym między budżetami unijnymi. Wyniki powinny się wyraźnie poprawić w 2025 roku w miarę utrzymywania dobrej koniunktury oraz wydatkowanie środków z KPO.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Marcin Klucznik
Doradca – zespół makroekonomii
Email: marcin.klucznik@pie.net.pl
X / Twitter: @MarcinKlucznik
tel: 503 457 274