Inflacja niższa w kwietniu

15/05/2023

Spadek inflacji w kwietniu związany był z coraz wolniejszym wzrostem cen żywności i energii. Taki trend będzie widoczny także w kliku najbliższych miesiącach, jednak wyraźnie wyhamuje w drugiej połowie roku. Na koniec roku inflacja wciąż oscylować będzie koło 9%.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził spadek inflacji w kwietniu z 16,2 do 14,7%. To jednak głównie zasługa cen żywności, gdzie tempo wzrostu cen obniżyło się z 24 do 19,7%. Odpowiadało to za 73 proc. zmian. Sama inflacja bazowa zmieniła się nieznacznie – ceny towarów przemysłowych i usług dalej rosną o około 12,2%.

W maju inflacja obniży się w okolice 14%. Będzie to głównie efekt spadku cen ogrzewania. Lekko obniży się też inflacja bazowa. Spadek oczekiwań inflacyjnych firm wskazuje, że ceny towarów przemysłowych będą rosnąć nieco wolniej w kolejnych miesiącach. Mankamentem pozostają jednak wysoki wzrost cen usług – w kwietniu sięgnął 13,3%, a szanse na spowolnienie są małe.

W drugiej połowie roku inflacja będzie spadać w dużo wolniejszym tempie – spodziewamy się, że na koniec roku ustabilizuje się w granicach 9 – 9,5%. To efekt szerokiego rozpowszechnienia się podwyżek cen. W większości państw Europy Środkowej tempo wzrostu cen towarów i usług stanowiących od 60 do 65% wydatków konsumenckich przekracza dziś 10%.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Jakub Rybacki
Analityk – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2
tel. 48 512 275 365

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę