• „Konsumenci chętniej niż w 2023 roku ruszą po zakupy świąteczne, chociaż nie należy się spodziewać „szaleństwa zakupowego", gdyż obawiają się oni ponownego wzrostu cen produktów i usług, jako m.in. skutku zakończenia z dniem 31 marca 2024 r. zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe objęte stawką 5 procent” – komentuje dr Urszula Kłosiewcz-Górecka, starsza analityczka z zespołu foresightu gospodarczego PIE dla wnp.pl.

  • „Wraz z rosnącym zmęczeniem polskiego społeczeństwa własnymi problemami retoryka antyukraińska powraca. Widać to nie tylko w trakcie protestów rolników, lecz także w sklepach i na ulicach. Naukowcy opracowali nowe narzędzia by z tą dezinformacją skutecznie walczyć” – pisze Krystian Łukasik, starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE, na łamach Spider’s Web.

  • W czwartek i piątek unijni liderzy zadecydują o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych m.in. z Ukrainą, a także o uruchomieniu wsparcia finansowego o wartości 50 mld euro. To będzie jedna z najważniejszych dla unijnego bezpieczeństwa Rad Europejskich. Ukraina potrzebuje Unii tak jak Unia Ukrainy - pisze dla money.pl Marek Wąsiński, kierownik zespołu gospodarki światowej PIE.

  • Oczekujemy na sformowanie nowego rządu, który stanie przed wieloma wyzwaniami społeczno-gospodarczymi. Jednym z nich będzie, budząca skrajne emocje, kwestia migracji - komentuje dla money.pl Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

  • Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze Piotr Arak, dyrektor PIE na łamach Rzeczpospolitej.

  • „Drony nie dostarczają paczek, nie ma pneumatycznych tuneli zamiast ulic, ani masowej produkcji autonomicznych samochodów. Prognozy zarówno ekonomistów, jak i biznesu często rozmijają się z rzeczywistością, warto o tym pamiętać, śledząc scenariusze dotyczące skutków sztucznej inteligencji” - pisze Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE na łamach wyborcza.biz

  • Decyzja o obniżeniu stóp procentowych w Polsce zapadła w warunkach pogarszającej się kondycji światowej gospodarki. Niepewność w otoczeniu sprawia, że rynki finansowe mogą w najbliższych miesiącach bardzo intensywnie reagować na bieżące wydarzenia – pisze Marcin Klucznik, starszy analityk z zespołu makroekonomii, na łamach „Obserwatora Finansowego”.

  • „Rada Polityki Pieniężnej weszła w cykl obniżek stóp procentowych w lipcu. Główną przesłanką dla tej decyzji były prognozy szybkiego spadku inflacji zawarte w lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Warto zauważyć jednak, że te szacunki obarczone są sporą niepewnością” - pisze Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii, na łamach „Obserwatora Finansowego”.

  • „Rynek gazu w Europie nadal przypomina przejażdżkę na kolejce górskiej. Tak duża zmienność jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa energetycznego. Z czego to jednak wynika?” - pisze Maciej Miniszewski, starszy doradca z zespołu klimatu i energii PIE, na łamach polon.pl

  • „Majowe dane o inflacji zaskoczyły pozytywnie – po raz pierwszy od kilku miesięcy obserwowaliśmy wyraźny spadek tzw. inflacji bazowej. Niemniej wciąż obserwujemy sporo zewnętrznych zagrożeń, a możliwości reagowania na potencjalne szoki są mniejsze niż na początku wojny w Ukrainie” - pisze Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii, na łamach „Obserwatora Finansowego”.

Tygodnik
Gospodarczy

Miesięcznik
Makroekonomiczny

Podcast

Tygodnik
Gospodarczy

Miesięcznik
Makroekonomiczny

Podcast