Listopad z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących

12/01/2024

Saldo obrotów bieżących zamknęło się w listopadzie z nadwyżką. Niska aktywność gospodarcza w Unii Europejskiej osłabia wymianę międzynarodową. Szybsze odbicie gospodarcze w Polsce zwiększy import towarów przy wolniejszym wzroście eksportu. To pogorszy bilans w 2024 r.

Saldo obrotów bieżących w listopadzie zamknęło się z nadwyżką 1 325 mln EUR, w poprzednim miesiącu było to 2 119 mln EUR. Oznacza to nadwyżkę 10,3 mld EUR za ostatnie 12 miesięcy. Po raz kolejny uzyskaliśmy dodatni bilans w handlu towarami (0,2 mld) oraz dobry wynik w usługach (2,9 mld). Saldo obniża odpływ dochodów zagranicę (-1,8 mld).

Słabe wyniki gospodarcze w Unii Europejskiej ograniczają wymianę handlową. W listopadzie wartość eksportu spadła o 2,1% r/r., a importu o 8,8% r/r. Spadek importu towarów to głównie efekt spadku cen paliw i niskiego importu z Chin. W październiku wartości chińskiego eksportu do Polski spadła o 15% r/r. Komentarz NBP wskazuje, że eksport towarów obniżył się w większości głównych kategorii – wzrosty jednak odnotowano ponownie w motoryzacji. Firmy nadal zgłaszają niską wartość nowych zamówień przeznaczonych na eksport – w listopadzie spadła o 17,9% r/r.

Słaby popyt zagraniczny przyczyni się do gorszych wyników w handlu międzynarodowym.  W 2024 r. aktywność gospodarcze będzie się poprawiać szybciej w Polsce niż w Unii Europejskiej. Ponowny wzrost popytu w Polsce będzie działać w kierunku szybszego wzrostu importu, a słaba koniunktura wśród głównych partnerów Polski spowolni wzrost eksportu. Łącznie oznacza to pogorszenie bilansu obrotów towarami w nadchodzącym roku. Konsensus prognoz Focus Economics wskazuje na spadek nadwyżki obrotów bieżących z 0,7% PKB w 2023 do 0,1% w 2024 r.

Istotny wpływ na wymianę handlową będzie miało umocnienie złotego. W ciągu ostatniego roku złoty umocnił się o około 7-8% w stosunku do USD i EUR – tym samym wrócił do poziomów analogicznych do okresu sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Mocny złoty oznacza obniżenie się zarówno kosztów surowców importowanych przez firmy, jak i towarów konsumpcyjnych. Równocześnie spada konkurencyjność eksporterów.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę