Poprawa wyników sprzedaży

21/03/2024

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym. Prognozujemy, że w 2024 roku konsumpcja wzrośnie. Konsumenci coraz lepiej oceniają swoją sytuację finansową, maleje również skłonność do ograniczania wydatków.

W lutym odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej, ta wzrosła o 6,1% w porównaniu do 3% w miesiącu poprzednim. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wyniki handlu rosną, w ujęciu rok do roku. Dane GUS wskazują na zróżnicowaną strukturę odbicia w poszczególnych kategoriach. Wyraźnie poprawia się sprzedaż samochodów (+26,6%), wolniejsze odbicie obserwujemy natomiast w kategoriach: RTV i AGD (–5,8%) czy odzieży (-21,5%)

Konsumpcja, w tym sprzedaż detaliczna, będzie odbijać się po okresie ograniczania wydatków przez konsumentów, obserwowanym przez ostatni rok. Kluczowym czynnikiem napędzającym to odbicie będą rosnące płace realne. Konsensus prognoz wskazuje na wzrost wynagrodzeń w 2024 roku na poziomie 10,6%, o 5,3 pp. więcej niż przewidywana inflacja. To z kolei przyczyni się do wzrostu siły nabywczej konsumentów i zwiększenia ich możliwości zakupowych.

Badania koniunktury konsumenckiej przeprowadzone przez GUS potwierdzają poprawę ocen sytuacji budżetowej przez konsumentów. W ciągu roku odsetek respondentów deklarujących, że będą w stanie przeznaczyć znacznie mniej pieniędzy na ważne zakupy dóbr trwałych w najbliższych 12 miesiącach spadł o 10,8 pp., do 30,1%. Równocześnie rośnie liczba osób, które deklarują możliwość oszczędzania, co świadczy o poprawie kondycji finansowej konsumentów.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Sebastian Sajnóg
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sebastian.sajnog@pie.net.pl
Twitter: @BastianSajnog
Telefon. 501 837 748

 

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę