Przemysł powróci na ścieżkę wzrostu

20/12/2023

Przemysł powróci na ścieżkę wzrostu. Produkcja przemysłowa przejściowo spadła w listopadzie. Ten efekt wynika jednak głównie z mniejszej liczby dni roboczych – przemysł wróci na ścieżkę wzrostu w kolejnych miesiącach. Odbicie koniunktury oznacza także wzrost popytu na produkty przemysłu. PPI pozostaje w deflacji.

Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,7%r/r. Tempo wzrostu jest niższe niż w poprzednim miesiącu (+1,6%) – ale wynika to głównie z efektów statystycznych związanych z liczbą dni roboczych. Dane wskazują na odbijanie koniunktury oraz powrót przemysłu na ścieżkę wzrostu. GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 17 z 34 podstawowych działów przemysłu.

Przez większość tego roku obserwowaliśmy zastój w polskim przemyśle. W okresie od stycznia do października istotnie poprawiła się jedynie produkcja dóbr inwestycyjnych – wzrosła ona o 4,1%. To głównie efekt solidnych wyników inwestycji w naszym kraju oraz poprawy koniunktury w światowej motoryzacji. Nieznaczenie wzrosła także produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (+0,4%) – takich jak żywność czy środki czystości. Jednocześnie recesja konsumenta oznaczała spadki w produkcji dóbr trwałych (-5,1%) oraz zaopatrzeniowych (-4,9%). Obecnie jednak obserwujemy odwrócenie tej tendencji – wraz ze wzrostem płac realnych odbija popyt krajowy oraz konsumpcja. W konsekwencji spodziewamy się także zauważalnej poprawy koniunktury w przyszłym roku.

Ceny produkcji przemysłowej pozostają w deflacji od 5 miesięcy. Wskaźnik PPI lekko spadł z -4,1% do -4,7%. W ujęciu miesięcznym spadł o 0,8%. Inflacja PPI będzie dalej obniżać się w najbliższych miesiącach – w styczniu zobaczymy wyniki w okolicach
-5,0%r/r. Następnie wskaźnik zacznie powoli rosnąć wraz z poprawą koniunktury.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Marcin Klucznik
Doradca – zespół makroekonomii
Email: marcin.klucznik@pie.net.pl
X / Twitter: @MarcinKlucznik
tel: 503 457 274

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę