Sezonowy wzrost bezrobocia

23/02/2024

Sezonowy wzrost bezrobocia. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu ze względu na mniejszą liczbę prac sezonowych. Liczba nowych ofert pracy utrzymuje się na niższym poziomie, lecz firmy prognozują ponowny wzrost zatrudniania. Spodziewamy się, że stopa bezrobocia na koniec 2024 r. będzie nieznacznie wyższa niż w 2023 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wzrosła z 5,1 do 5,4%. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 837,1 tys. osób – to o 20,5 tys. mniej niż rok temu. Liczba osób długotrwale bezrobotnych wciąż spada. W styczniu było ich o 7,3% mniej niż przed rokiem. Stopa bezrobocia w Polsce pozostaje niska na tle regionu – jest na najniższym, po Malcie, poziomie w UE.

Wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy. W zimie firmy z branży budownictwa, turystyki czy rolnictwa ograniczają aktywność. W konsekwencji spada popyt na pracowników sezonowych. Najniższe zapotrzebowanie zwykle występuje w lutym. Dlatego stopa bezrobocia rejestrowanego w przyszłym miesiącu może jeszcze minimalnie wzrosnąć – do ok. 5,5%. Jednak od II kwartału bezrobocie ponownie spadnie. Spodziewamy się, że w tym roku bezrobocie utrzyma się na poziomach nieco wyższych niż w 2023 r.

Zapotrzebowanie na nowych pracowników jest niskie. W styczniu pracodawcy zgłosili w urzędach pracy 99,1 tys. nowych ofert pracy – to o 7,7% więcej niż rok temu. Liczba nowych ofert pracy utrzymuje się od 1,5 roku na zbliżonym poziomie, pomijając wahania związane z pracami sezonowymi. W najbliższych miesiącach powinna jednak wzrosnąć, wraz z poprawą aktywności gospodarczej. Badania koniunktury sugerują stopniowe odbicie popytu na pracę. Szybki Monitoring NBP wskazuje, że firmy utrzymują prognozy zatrudnienia na dobrym poziomie. Nastroje są jednak zróżnicowane między branżami – najbardziej optymistyczne są firmy transportowe, najmniej górnictwo.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Dawid Sułkowski
Analityk – zespół makroekonomii
dawid.sulkowski@pie.net.pl
@Dawid_Sulkowski
tel. 48 885 062 001

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę