Słabe perspektywy branży budowlanej w 2024 roku

21/02/2024

Aktywność budownictwa jest słaba na początku 2024. W kolejnych miesiącach spodziewamy się podobnych wyników sektora – będzie to związane z końcem cyklów inwestycyjnych w firmach oraz okresem przejściowym między perspektywami budżetowymi dla unijnych środków spójności.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w styczniu o 6,1% r/r. Wynik jest dużo gorszy od konsensusu prognoz (+8,1%). GUS wskazuje, że spadły budowa budynków (-7,3%) oraz budowa obiektów inżynierii lądowej (-10,5%). Wzrosły specjalistyczne roboty budowlane o 0,5%.

Słabe wyniki obserwujemy także w budownictwie mieszkaniowym. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 22,7% niższa niż rok temu. Rośnie jednak ilość wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów – w styczniu było ich o 34,1% i 66,4% więcej r/r. – jest to odpowiedź na wzrost popytu na mieszkania. Narodowy Bank Polski wskazuje, że w grudniu wartość sprzedanych kredytów mieszkaniowych była o 383% wyższa niż rok temu.

Badania koniunktury GUS wskazują na optymizm wśród przedsiębiorstw budowlanych– 83,4% proc. respondentów uważa, że bieżąca sytuacja firmy jest dobra lub zadowalająca. To o 6,4 pkt. więcej niż rok temu. Przewidywania odnośnie do przyszłej sytuacji gospodarczej również są dobre – w styczniu 2024 18,7% respondentów uważa, że stan przedsiębiorstwa się pogorszy, a rok temu było to 34,9% ankietowanych. Obserwujemy jednak pierwsze zgrzyty. Słabe wyniki produkcji materiałów, sugerują raczej niższą aktywność w tym roku. Problemem będzie też zastój w realizacji projektów związanych ze środkami spójności UE. Wyniki powinny się wyraźnie poprawić w 2025 roku w miarę utrzymywania dobrej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz wydatkowania środków z KPO.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Kontakt dla mediów:
Sergiej Druchyn
Analityk – zespół makroekonomii
Email: sergiej.druchyn@pie.net.pl
X / Twitter: @druchin_s
tel: 792 766 265

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę