Umiarkowane tempo wzrostu na przełomie roku.

29/02/2024

Polska gospodarka zaczyna odbijać po słabym 2023 r. Najbliższe kwartały przyniosą wzrost wyraźnie przekraczający 2%. Będzie on jednak oparty głównie na wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych.

GUS potwierdził, że polska gospodarka wzrosła w IV kw. o 1% r/r. Na taki wynik złożyły się słaba konsumpcja gospodarstw domowych oraz mocne wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw. Te rosły o 8,7% r/r. Wynik poprawiał też eksport netto, natomiast na minus działał spadek zapasów. Duże spadki w kategorii zapasy raczej związane są z problemami przy kompilowaniu danych – często ulegają rewizji w kolejnych publikacjach.

W I kw. tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do 2,2%. Pomoże odbicie wydatków konsumpcyjnych oraz niska baza z ubiegłego roku. Zobaczymy też wyraźne hamowanie inwestycji związane z przestojem w pracach samorządów dot. projektów finansowanych środkami spójności UE. Te pojawiają się cyklicznie na początku 7-letniej perspektywy. Wolniejsze będzie także tempo wzrostu nakładów wśród firm z uwagi na mniejsze zyski z działalności operacyjnej.

Rok 2024 gospodarka zamknie ze wzrostem zbliżonym do 2,4%. Najmocniejszy będzie II kwartał, gdzie PKB powiększy się o blisko 3%r/r. W II połowie roku spodziewamy się jednak słabszych wyników w związku z niewielkim wzrostem nakładów inwestycyjnych. Wsparcie z KPO uwidoczni się prawdopodobnie dopiero w ostatnim kwartale.

***

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Rybacki
Kierownik – zespół makroekonomii
jakub.rybacki@pie.net.pl
@jakubrybacki2

tel. 48 512 275 365

For privacy reasons X needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę